Wyruszyła pierwsza z grup 82. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

04-07-2016
1497

Na szlak wyruszyła pierwsza z grup 82. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. To Grupa 12 z położonego na północy archidiecezji Czarnkowa. Wszyscy poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca.

Jak zauważa w rozmowie z KAI ks. Tomasz Kulka, kapelan poznańskiej pielgrzymki, to pielgrzymkowi długodystansowcy, którzy startują trzy dni wcześniej niż grupy spod poznańskiej katedry. – Mają też do pokonania najdłuższy dystans, bo aż ponad 380 km – zaznacza kapelan, przypominając, że tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło: „Bądźmy świadkami miłosierdzia”, a patronuje jej św. s. Faustyna Kowalska.

Najstarszym z pątników czarnkowskiej grupy jest 77-letnia Krystyna Olendzka, która pielgrzymuje po raz szósty. Wyznaje, że co roku niesie ze sobą tę samą, bardzo dla niej ważną intencję, prosząc o nawrócenie wnuków. – Tak długo będę Pana Boga prosić, aż uproszę. A Matuchnie, kiedy w zeszłym roku dziękowałam, że dotarłam na Jasną Górę, powiedziałam: Ile razy mi pozwolisz, tyle razy jeszcze pójdę – opowiada.

Po raz drugi z Grupą 12 pielgrzymuje natomiast Paulina Witaszak, licealistka z Szamotuł. W ubiegłym roku niosła własne intencje i powierzone jej przez rodzinę. – W tym roku poprosiłam o ogłoszenie w mojej parafii, że idę na pielgrzymkę i każdy kto chciał, mógł napisać na kartce swoją intencję i mi ją powierzyć. Mam je wszystkie w kopercie niesionej plecaku i odczytam je podczas pielgrzymki – wyjaśnia Paulina, która również uruchomiła w swoim telefonie aplikację Endomondo i włączyła się do akcji „Pomoc mierzona kilometrami”. Każdy pokonany przez nią kilometr będzie więc przeznaczony na pomoc dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową.

Blisko 50-osobową grupę z Czarnkowa, do której, tradycyjnie już, na trasie dołączają mieszkańcy mijanych miejscowości, po raz pierwszy prowadzi wyświęcony w tym roku ks. Rafał Walid. – Chodzę na Jasną Górę już od ośmiu lat. W drodze do Matki Bożej rodziło się także moje powołanie. Teraz zawierzam Jej moją kapłańską drogę – przyznaje ks. Walid dodając, że pielgrzymka daje wiele sił, by po powrocie z niej wejść w codzienność z entuzjazmem, energią i świeżością. – Pozwala też na poznanie wielu wartościowych ludzi. Nawiązane podczas niej relacje są bardzo cenne, warto bowiem trzymać się ludzi, którzy pomagają nam trwać przy najważniejszych wartościach, przy Jezusie – zauważa.

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży tegoroczne pielgrzymkowe konferencje będą korespondowały z tematyką przygotowań do tego wydarzenia. Jak wyjaśnia ks. Rafał Pleszewa, ojciec duchowny wszystkich pątników, również w związku z przeżywanym Rokiem Miłosierdzia na szlaku rozważane będą uczynki miłosierdzia wobec duszy i wobec ciała, a także podejmowana będzie tematyka poszczególnych sakramentów. – Chcemy w tym roku przede wszystkim uczyć się być radosnymi świadkami miłosierdzia dla wszystkich, których napotkamy w drodze – podkreśla ks. Pleszewa.

5 lipca ruszają na Jasna Górę kolejne grupy poznańskiej pielgrzymki: z Opalenicy, Kościana, Grodziska Wlkp. i Buku. 6 lipca rozpocznie ją oficjalnie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w katedrze w Poznaniu, a w następnych dniach wyjdą z kolei pielgrzymi z Leszna, Pudliszek i Gostynia.

Natomiast osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak, ale pragną nie mniej głęboko przeżyć to wydarzenie, zaproszone są do udziału w tzw. pielgrzymce duchowej. Jej podstawą jest codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych, w czasie których głoszone będą konferencje poświęcone tej samej tematyce co w grupach idących pieszo na Jasną Górę, a także modlitwa i osobista refleksja nad tematami i intencjami danego pielgrzymkowego dnia. Szczegóły na www.pielgrzymka.archpoznan.pl.

Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, a dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z nich powędrują jeszcze dalej – do Łagiewnik z Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”. Wyruszy ona 10 lipca z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i przez Częstochowę, gdzie 16 lipca dołączą do niej pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

bt / Czarnków