W dniach 11-12 czerwca odbędzie się 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obrady będą miały miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas gdy w Krakowie biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

„Miejsce nie jest przypadkowe, dlatego że motywem łączącym Kraków i Kalwarię Zebrzydowską w tych dniach będzie uroczystość 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa” – zaznaczył bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Pod koniec pierwszego dnia obrad, 11 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na Mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi ks. dr Jarosław Paszyński, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W tym samym dniu Akt ten zostanie dokonany we wszystkich parafiach w Polsce.

Drugi dzień obrad, 12 czerwca, to w kalendarzu liturgicznym wspomnienie obowiązkowe Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W godzinach porannych biskupi będą celebrować Mszę świętą w Sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

„Pośród zagadnień, które zostaną poruszone na 389. Zebraniu Plenarnym, znajdą się aktualne sprawy z życia Kościoła w Polsce. Jednym z głównych tematów będzie beatyfikacja sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i sługi Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża” – powiedział bp Miziński.

Biskupi podejmą również temat wizyty „ad limina Apostolorum”, którą Episkopat Polski odbędzie w czterech grupach, przez cztery kolejne tygodnie października br. „Biskupi udadzą się do Watykanu, by odwiedzić poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej, by trwać na modlitwie u progów apostolskich w czterech bazylikach rzymskich, a na zakończenie pobytu spotkać się z papieżem Franciszkiem. Pierwsza grupa rozpocznie swoją wizytę w dniu 4 października” – podkreślił bp Miziński. Bliższe informacje co do porządku, programu i przygotowań zostaną przekazane biskupom podczas Zebrania Plenarnego.

Kolejną kwestią będzie dokument dotyczący formacji kapłańskiej „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. „Dokument ten został zatwierdzony przez Kongregację ds. Duchowieństwa ad experimentum na okres pięciu lat. Data jego wejścia w życie zostanie wkrótce ogłoszona przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski” – zaznaczył sekretarz generalny.

Na Zebraniu Plenarnym biskupi podejmą również temat rodziny i duszpasterstwa rodzin z uwagi na przeżywany Rok Rodziny Amoris Laetitia, ustanowiony z woli papieża Franciszka.

Zostaną także przedstawione inicjatywy duszpasterskie związane z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa jako kontynuacja Aktu zawierzenia. „Ta inicjatywa duszpasterska, która jest bogata w swoim programie, obejmuje różne płaszczyzny nie tylko czysto duszpasterskie, ale także studyjno-duszpasterskie” – zauważył bp Miziński.

BP KEP

Zobacz też:

Przewodniczący Episkopatu: Potrzeba ożywienia kultu Serca Jezusowego

Obsługa medialna 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski