Korony papieskie stanowią wotum wdzięczności za otrzymane łaski. To wyraz wdzięczności tych ludzi, którzy w Kodniu wyprosili i wypraszają łaski przez wstawiennictwo Królowej Podlasia – Matki Jedności – mówił o. Paweł Gomulak OMI podczas konferencji prasowej przed Jubileuszem 300-lat Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. We wtorek 6 czerwca, w Auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach odbyło się spotkanie z dziennikarzami, które wpisuje się w przygotowanie do sierpniowych wydarzeń.

Sanktuarium maryjne w Kodniu obchodzi 300. rocznicę papieskiej koronacji wizerunku Maryi. W historii Polski to trzecie takie wydarzenie, w obecnych granicach Polski to druga taka koronacja po Jasnej Górze w 1717 roku. Uroczystości w Kodniu odbyły się 15 sierpnia 1723 roku. Główne obchody jubileuszowe w Kodniu zaplanowano na 13-15 sierpnia 2023 roku z udziałem legata Ojca Świętego Franciszka oraz prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

O randze i znaczeniu zbliżających się uroczystości w Sanktuarium Królowej Podlasia mówił o. Paweł Gomulak – Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

– Aby zrozumieć rangę zbliżającego się wydarzenia, które wykracza poza teren naszego regionu – wschodniej Polski, trzeba poznać historię papieskich koronacji obrazów maryjnych. Kodeń historycznie, po Jasnej Górze i Trokach, jest trzecim miejscem, gdzie dokonała się papieska koronacja wizerunku Matki Bożej. Dlatego w tym wymiarze, ta uroczystość ma charakter ogólnokościelny. Z tej też okazji papież wyznaczył na te uroczystości legata – wskazał o. Gomulak.

Uroczystości w Kodniu są objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nie jest to obce dla historii Sanktuarium Kodeńskiego. W 1927 r. podczas powrotu cudownego obrazu z wygnania na Jasnej Górze, uroczystości te także były objęte patronatem ówczesnego prezydenta – Ignacego Mościckiego.

Jubileusz rozpocznie się w niedzielę 13 sierpnia. Ważnym elementem będzie odsłonięcie pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu. To właśnie po tym zrywie niepodległościowym, władze carskiej wysłały obraz Matki Bożej Kodeńskiej na Jasną Górę. Wygnanie trwało 52 lata. Natomiast o godz. 17:00 nastąpi premierowe wykonanie Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Autorem jest Rafał Janiak. Koncert wykonają muzycy z Filharmonii Lubelskiej.

W poniedziałek 14 sierpnia, o godz. 12:00 w Bazylice Kodeńskiej będzie sprawowana Eucharystia na rozpoczęcie uroczystości odpustowych. Liturgii będzie przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Powitanie legata papieskiego nastąpi tego dnia o godz. 16:30. Wieczorem, na Kalwarii w godzinach wieczornych wystąpi znany zespół „Siewcy Lednicy”.

Wtorek 15 sierpnia – to czas głównych uroczystości, podczas których nastąpi nałożenie nowych koron pobłogosławionych przez papieża Franciszka. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie Legat Ojca Świętego. Na ten dzień, jak również na cały rok jubileuszowy, Stolica Apostolska ustanowiła specjalne odpusty.

Nowe korony zostały specjalne przygotowane na sierpniowe uroczystości. W koronie Matki Bożej został umieszczony kamień z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem; natomiast w koronie Pana Jezusa znajduje się kamień ze wzgórza Golgoty w Jerozolimie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W związku z przewidywanym większym napływem pielgrzymów zostały już podjęte działania organizacyjne ze strony władz lokalnych oraz służb mundurowych. O szczegółach będą informować organizatorzy.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Hasło: „Maryjo, Królowo Podlasia, Miłosierna Matko Jedności, łaski pełna, módl się za nami”

13.08.2023 – niedziela:

16.00 – Odsłonięcie pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu. Do udziału w tych uroczystościach została zaproszony Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

17.00 – Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w Bazylice w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej.

14.08.2023 – poniedziałek:

9.00 – Powitanie przed Bazyliką Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej

12.00 – Eucharystia na rozpoczęcie uroczystości odpustowych (Bazylika) – bp Kazimierz Gurda

16.00 – Droga krzyżowa (Kalwaria)

16.30 – Przywitanie Legata Papieskiego (Bazylika)

17.00 – Nieszpory maryjne (Bazylika)

17.45 – Procesja maryjna z Bazyliki na Kalwarię

18.00 – Eucharystia – abp Mieczysław Mokrzycki (Kalwaria), oprawa muzyczna – chór chłopięcy „Poznańskie Słowiki”

20.00 – Procesja różańcowa ze świecami (Kalwaria)

21.00 – Apel Maryjny Podlasia (Kalwaria)

21.45 – Modlitwa i koncert „Siewcy Lednicy” (Kalwaria)

15.08.2023 – wtorek:

0.00 – Pasterka Maryjna (Kalwaria) – Prowincjał Polskiej Prowincji, o. Marek Ochlak OMI – następnie nocne czuwanie u stóp Pani Podlasia

5.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (Bazylika)

6.00 – Eucharystia z homilią (Bazylika)

8.00 – Eucharystia z homilią (Bazylika)

9.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (Kalwaria)

9.30 – Eucharystia z udziałem Przyjaciół Misji Oblackich (Kalwaria) – bp Radosław Zmitrowicz OMI

11.30 – Procesja z Bazyliki na Kalwarię z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej

12.00 – Nałożenie koron i suma odpustowa pod przewodnictwem Legata Papieskiego z udziałem Episkopatu Polski (Kalwaria). Poświęcenie ziół i procesja Maryjna z Kalwarii do Bazyliki

16.15 – Pożegnanie Legata Papieskiego

16.30 – Nieszpory Maryjne (Bazylika)

17.00 – Msza św. z homilią (Bazylika)

20.30 – Różaniec (Bazylika)

21.00 – Apel Maryjny Podlasia i zasłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Zakończenie uroczystości odpustowych (Bazylika).

AKREDYTACJA DZIENNIKARSKA

Akredytacje dziennikarskie można składać do 15 lipca 2023 roku. Wzór i zakres zostaną podany na stronie Polskiej Prowincji (oblaci.pl) oraz Sanktuarium Maryjnego w Kodniu (koden.oblaci.pl). Wraz z akredytacją otrzymuje się kartę wjazdu do centrum Kodnia.

Osoba odpowiedzialna do kontaktu w sprawach obsługi medialnej jubileuszu oraz informacji ogólnej:

o. Paweł Gomulak OMI Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej tel. 503 188 782 mail: info@oblaci.pl

Diecezja Siedlecka