Procesja ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski wyruszy w niedzielę 14 maja o godz. 9.00 z Wawelu na Skałkę. Mszy św. przy ołtarzu Trzech Tysiącleci, z udziałem Episkopatu Polski, będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec.

Zgodnie z tradycją, w niedzielę przypadającą w oktawie obchodzonej 8 maja uroczystości św. Stanisława, w Krakowie będzie miała miejsce procesja ulicami miasta z udziałem biskupów z całej Polski. Procesja rozpocznie się o godz. 9.00 na Wawelu i przejdzie do kościoła na Skałce, który jest uważany za miejsce śmierci św. Stanisława. Tam o godz. 10.00 rozpocznie się Eucharystia.

„Niech w tegoroczną uroczystość ku czci świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej, do Dobrego Boga popłynie modlitwa o nową moc Ducha Świętego na tak ważne dla naszej Ojczyzny najbliższe miesiące. A jak najliczniejszy udział w krakowskich uroczystościach niech będzie naszym wspólnym świadectwem wiary w Boga, miłości do Niego i pokładanej w Nim nadziei” – napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w zaproszeniu na uroczystości.

Zaproszenie na uroczystości

Według tradycji św. Stanisław urodził się 26 lipca 1030 r. w Szczepanowie. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia prezbiteratu, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, często odwiedzał swych kapłanów, wspomagał ubogich. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską w kościele na Skałce, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia. Na przełomie XI i XII wieku przeniesiono ciało biskupa Stanisława do katedry na Wawelu. W 1253 roku w kościele św. Franciszka z Asyżu papież Innocenty IV dokonał kanonizacji św. Stanisława. W Polsce uroczystość ogłoszenia kanonizacji miała miejsce 8 maja 1254 roku. Stąd liturgiczne wspomnienie św. Stanisława w Polsce przypada właśnie na 8 maja, a w Kościele powszechnym na 11 kwietnia – dzień męczeńskiej śmierci.

Pamięć o św. Stanisławie odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla ojczyzny a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie. Są wśród nich m.in. chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem w 1410 roku oraz chorągiew turecka zdobyta pod Wiedniem w 1683 roku.

Święty Jan Paweł II nazwał św. Stanisława „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.

BP KEP

Zobacz teżwww.diecezja.pl

 

BRAK KOMENTARZY