144. Europejska Pielgrzymka Polaków do Lourdes

0
903

W dniach od 29 maja do 1 czerwca, pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”, odbyła się Europejska Pielgrzymka Polonii do Lourdes. Pielgrzymom przewodniczył: bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji i Rektor PMK we Francji ks. Bogusław Brzyś. W pielgrzymce uczestniczyło ponad 450 osób.

Procesja Maryjna z lampionami, Msza św. w Grocie Objawień i kościele św. Bernadetty, świadectwa, modlitwa przy relikwiach św. Jana Pawła II, który nawiedzał sanktuarium w Lourdes, specjalny program dla młodzieży, w tym górska wycieczka w Pireneje, zajęcia dla dzieci oraz rodzinne spotkania – to m.in. punkty programu Europejskiej Pielgrzymki Polaków do Lourdes (29.05-1.06) w roku św. Bernadetty.

Uczestnictwem w międzynarodowej Mszy św. w bazylice św. Piusa X (Basilique Saint-Pie X de Lourdes) w czwartek oficjalnie rozpoczęła się Europejska Pielgrzymka Polaków do Lourdes, która potrwa do soboty. W tej świątyni znajduje się kaplica z relikwiami św. Jana Pawła II. W pielgrzymce uczestniczy ponad 450 osób.

Pątnicy z Europejskiej Pielgrzymki Polaków do Lourdes uczestniczyli w Procesji Eucharystycznej z udziałem m.in. delegata Episkopatu ds. duszpasterstwa emigracji bp. Wiesława Lechowicza, rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusława Brzysia oraz polonijnych dzieci pierwszokomunijnych. Szczególne wrażanie robiła obecność ludzi chorych, którzy pomimo upalnej pogody, brali udział w całym wydarzeniu. Monstrancję, przez część trasy, trzymał ksiądz poruszający się na wózku inwalidzkim.

Drugi dzień Europejskiej Pielgrzymki Polaków do Lourdes rozpoczęła Msza św. w Grocie Objawień, przewodniczył jej delegat Episkopatu Polski ds. emigracji bp Wiesław Lechowicz. Obecnych było kilkunastu księży na czele z rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusławem Brzysiem oraz kilkuset pielgrzymów.

Uczestnicy Europejskiej Pielgrzymki Polaków przeszli Drogę Krzyżową, której stacje znajdują się na wzgórzach przy sanktuarium w Lourdes. Krzyż nieśli m.in. księża, siostry zakonne, dzieci, młodzież.

>>Zobacz więcej:

Młodzieżowa Droga Krzyżowa w czasie wyprawy do Lac de Gaube

Młodzież śladami św. Bernadety

 Młodzież w Pirenejach

 Procesja Maryjna

Msza św. w kościele św. Bernadety

Radosny Dzień Dziecka w Lourdes

>>PROGRAM PIELGRZYMKI

BRAK KOMENTARZY