Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji serdecznie zaprasza wszystkich zaangażowanych w posługę misyjną ad gentes na Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy, które zaplanowano na 17-20 czerwca 2024 r. Spotkanie odbędzie się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przy ul. Byszewskiej 1. Spotkaniu patronuje bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Misyjnej.

„Tradycyjnie już, w miesiącach wakacyjnych organizujemy spotkanie misjonarek i misjonarzy, którzy przyjeżdżają na odpoczynek do Polski. Zapraszamy również seniorów i tych, którzy powrócili do Polski po zakończeniu swej misji. Nasze spotkanie ma charakter rekolekcyjny, stąd konferencje ascetyczne oraz wykłady. Służy ono wymianie doświadczeń misyjnych” – mówi o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. „Chodzi o to, aby misjonarze – ci, którzy aktualnie posługują na placówkach misyjnych oraz ci, którzy po latach pracy powrócili do kraju, mieli okazję zintegrować się, wymienić doświadczenia oraz wspólnie modlić za misyjne dzieło Kościoła” – dodaje.

Program spotkania jest bardzo bogaty. Zaplanowano kilka konferencji ascetycznych poświęconych Kościołowi żyjącemu dzięki Eucharystii, Mszy świętej i jej owocnemu przeżywaniu w różnych kulturach. Prelegenci omówią również formy kultu eucharystycznego poza Mszą świętą.

We wtorek, misjonarki i misjonarze, którzy przez lata pełnią posługę na misjach będą dziękować Bogu za jubileusze posługi pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. „Niektórzy z nich oddali całe swoje życie w służbie Chrystusowi i Jego Ewangelii w Afryce, Azji i Oceanii oraz Ameryce Łacińskiej. Chcemy okazać wdzięczność Panu Bogu za powołania misyjne i prosić, aby nie zabrakło robotników w Jego winnicy” – mówi o. Kazimierz Szymczycha SVD. „Ta modlitwa o powołania misyjne wydaje się być coraz bardziej nagląca, jeśli weźmiemy pod uwagę potrzeby krajów misyjnych oraz zmniejszającą się liczbę misjonarzy” – wyjaśnia o. Kazimierz. Podczas spotkań misjonarzy konferencje ascetyczne wygłosi ks. dr  Stanisław Wojdak, ojciec duchowny misjonarzy tarnowskich.

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję spotkać się z ks. bp Andrzejem Kaletą, ks. bp. Szymonem Stułkowskim, ks. prof. Stanisławem Urbańskim, ks. prof. Józefem Klochem, o. prof. Wojciechem Klujem OMI, ks. dr Łukaszem Celińskim, ks. dr. Adamem Wińskim oraz ks. dr. Jarosławem Tomaszewskim.

„Liczymy na to, że to braterskie spotkanie umocni nas w służbie Kościołowi misyjnemu i będzie wspaniałą okazją do tego, aby wspólnie modlić się i budować wspólnotę” – wyjaśnia o. Kazimierz Szymczycha SVD. Szczegółowy program spotkania odnajdziemy na stronie internetowej: www.misje.pl

Komisja KEP ds. Misji
Fot. Komisja KEP ds. Misji