25-lecie Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus

0
311
Jubileusz 25-lecia istnienia w Polsce będzie świętowała 26 września Misja św. Teresy od Dzieciątka Jezus. To wspólnota rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych modlących się za kapłanów. Należy do niej ponad 2,5 tys. osób. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 26 września w Niepokalanowie.

Założyciel i moderator Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Polsce ks. dr Ludwik Nowakowski powołał ją w 1995 r. na wzór francuskiej Misji Małej Tereski (Misja Terezjańska) założonej w 1992 r. przez ks. Bruno Thevenin, który prowadzi ruchy modlitwy za kapłanów od lat 70. Jak podkreśla ks. Nowakowski, Misja św. Teresy od Dzieciątka Jezus nie stanowi wiernej kopii Misji we Francji, ale stara się dostosować i wkomponować w polską duchowość oraz tradycję religijną.

Z okazji 25-lecia istnienia Misji w Polsce jej członkowie będą dziękować za ten czas podczas Eucharystii w sobotę 26 września, w Bazylice NMP w Niepokalanowie. Wspólnej modlitwie będzie towarzyszyć katecheza, Adoracja Najświętszego Sakramentu i spotkanie przy ognisku.

Jak podkreślają członkowie wspólnoty, o formację duchową dzieci i młodzieży, a także, ich rodziców i wszystkich należących do Misji dba od początku jej istnienia założyciel ks. dr Ludwik Nowakowski, obecnie proboszcz parafii w Kostowcu pod Warszawą. Oprócz katechez i stałych spotkań, dzieci i młodzież biorą udział każdego roku we wspólnym wypoczynkowo-rekolekcyjnym wyjeździe. Duchowość uczestnicy Misji czerpią z duchowej drogi św. Teresy z Lisieux.

„W Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus jedna osoba świecka, nazywana „Aniołem Modlitwy” modli się za jedną osobę duchowną (księdza, kleryka, zakonnika), znając tylko imię tej osoby. Może modlić się każdy: dzieci, młodzież, dorośli, ale w sposób szczególny ruch ten skierowany jest do dzieci” – wyjaśnia ks. dr Ludwik Nowakowski. Dodaje, że „najmniejszy i najsłabszy broni silnego – tego, któremu powierzono moc łaski zbawienia. Jest to droga zwycięstwa przez pokorę i miłość”.

„Anioł Modlitwy”, w intencji kapłana, którym się duchowo opiekuje, odmawia codziennie Modlitwę do Matki Bożej Kapłanów, którą posługuje się Misja. Może także podejmować inne, dodatkowe postanowienia, np.: ofiarować Komunię Świętą, modlitwę różańcową, cierpienie, walkę z własnymi słabościami, itp. Osoby świeckie, które chcą się stać „Aniołami Modlitwy” zgłaszają się do Sekretariatu Misji. Jak podkreśla ks. Nowakowski, członkowie Misji wierzą, że „modlitwa – szczera i prosta, a jednocześnie wierna, przynosi wiele pięknych owoców”. Celem obecnym Misji jest poszerzenie kręgów wspólnoty, by objąć modlitwą jeszcze większą liczbę kapłanów.

Misja modlitwy za kapłanów – Misja św. Teresy – to ruch modlitewny zatwierdzony Dekretem Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kazimierza Nycza z dnia 1 października 2008 roku. Obecnie w polskiej Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus modlą się 2653 osoby, w tym 564 dzieci. Ponad 300 osób dorosłych otrzymuje indywidualnie raz w miesiącu katechezy do osobistej formacji duchowej. Działa 26 grup modlitewnych – osób dorosłych i grup dzieci. Dołączyć do wspólnoty modlitwy można m.in. za pośrednictwem strony internetowej www.misjateresy.pl.

Kaja Kotlarz/ www.misjateresy.pl

BRAK KOMENTARZY