Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja odbędzie się doroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W tym roku będzie ona miała miejsce w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 28 maja. Uroczystości, w których weźmie udział kard. Kazimierz Nycz, rozpoczną się o godz. 8:30.

W zaproszeniu odczytanym w parafiach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zauważył, że tym razem pielgrzymi będą ją przeżywali w roku duszpasterskim, którego hasło brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Przypomniał, że ważną formą wyznawania wiary są praktyki religijne, osobista modlitwa, a zwłaszcza uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej. Zwrócił uwagę, że o ten dzień tygodnia, wolny od przymusowej pracy i handlu, pod hasłem „niedziela Boża i nasza”, „walczyliśmy w Piekarach Śląskich od dziesięcioleci”.

Metropolita katowicki podkreślił, że w archidiecezji i metropolii katowickiej ważnym wyznaniem wiary jest udział w pielgrzymkach do naszych lokalnych sanktuariów. „Zwłaszcza dwie pielgrzymki – majowa mężczyzn i sierpniowa kobiet do Matki Bożej Piekarskiej – weszły w krwiobieg życia religijnego na Górnym Śląsku. Jako wspólnota Kościoła czekamy na te wydarzenia, które umacniają nas w wierze i dają orientację w szybko zmieniającym i odwracającym się od Boga świecie” – napisał, dodając, że dlatego serdecznie zaprasza mężczyzn do udziału w tegorocznej pielgrzymce.

Zaakcentował, że jej głównym motywem będzie dziękczynienie za wizytę papieża Jana Pawła II w Katowicach-Muchowcu w 1983 r., gdy nasze spotkanie z Nim odbyło się w obecności Maryi w Jej piekarskim wizerunku. „Jako pokolenie pamiętających to wydarzenie chcemy dziękować za dar tego spotkania oraz przypomnieć główne wątki papieskiego nauczania o ewangelii pracy, a przy okazji stanąć murem przy Janie Pawle II, na nowo odkryć aktualność Jego nauczania i poprowadzić na spotkanie z Nim młodsze pokolenia” – stwierdził abp Skworc.

W tym kontekście do udziału w pielgrzymce zaprosił wszystkie pokolenia. „Niech ojcowie pielgrzymują razem z synami, a dziadkowie z wnukami. Niech w Piekarach będą reprezentowanie wszystkie parafialne wspólnoty, niech to pielgrzymowanie zorganizują wspólnie duszpasterze i rady duszpasterskie oraz ruchy i stowarzyszenia, zwłaszcza zrzeszające mężczyzn i młodzieńców” – zaapelował metropolita katowicki. Poinformował też, że po raz pierwszy na piekarskim wzgórzu staną Rycerze Jana Pawła II, którzy formalnie rozpoczynają swoją działalność w archidiecezji katowickiej.

W tym roku w męskiej pielgrzymce do Piekar Śląskich będzie uczestniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosi homilię, Obecni będą pasterze Kościoła z górnośląskiej metropolii i biskupi z krajów misyjnych. Uroczystości będą transmitowane przez TVP Polonia, TVP3 Katowice oraz Radio eM i Radio Katowice.

 

Program pielgrzymki:

8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP,

8.30 – Modlitwa różańcowa pod przewodnictwem ks. dziekana Damiana Wojtyczki,

9.30 – procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego,

11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Słowo podziękowania abp. koadiutora Adriana Galbasa SAC,

13.45 – Godzina ewangelizacyjna (gość: bp Sławomir Oder z Gliwic),

15.00 – Nabożeństwo majowe pod przewodnictwem bp. seniora diecezji płockiej Piotra Libery,

16.00 – Procesja do bazyliki piekarskiej. Zakończenie pielgrzymki.

Więcej informacji:  www.archidiecezjakatowicka.pl

 

Archidiecezja Katowicka

Foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej