300-lecie Bambrów w Poznaniu

0
1591

Poznań świętuje w tym roku 300. rocznicę przybycia osadników bamberskich.  Z tej okazji do Polski przybył arcybiskup Bambergu Ludwig Schick. W sobotę, 19 października, wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim wysłuchał  Koncertu Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lotniczych. W niedzielę, 20 października, będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze poznańskiej.

Wydarzenia październikowe są kulminacją całorocznych obchodów jubileuszu przybycia Bambrów do Poznania. Na początku miesiąca w Poznaniu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, w sobotę, 19 października, specjalny koncert w Auli UAM. Na niedzielę, 20 października, zaplanowano uroczystą Mszę św. w katedrze poznańskiej o godz. 10.00 pod przewodnictwem abp. Ludwiga Schicka, z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego.

Obchodom jubileuszu towarzyszą m.in. wystawa plenerowa, gra miejska, ścieżka edukacyjna, spacery śladami Bambrów wydanie okolicznościowego znaczka pocztowego.

Tradycje bamberskie w 2018 roku zostały wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Zaliczone zostały do nich obchody Święta Bamberskiego, które odbywa się co roku w pierwszą sobotę po 1 sierpnia, na poznańskim Starym Rynku przy pomniku Bamberki, udział Bamberek ubranych w tradycyjne stroje w paradzie świętomarcińskiej oraz w procesjach Bożego Ciała, tradycja noszenia strojów bamberskich oraz działalność Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Poznań/ BP KEP

BRAK KOMENTARZY