Zbliża się pierwsza rocznica wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze. Ojciec Święty odwiedził jasnogórskie sanktuarium 28 lipca 2016 r., goszcząc w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Ojcowie paulini postanowili uczcić rocznicę papieskiej wizyty w szczególny sposób. Otóż na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej nałożone zostaną nowe krony, pobłogosławione przez papieża Franciszka 17 maja br. w Watykanie. Fundatorami złotych koron są wierni z Włoch, z sanktuarium Madonna di Capocolonna, znajdującym się na terenie diec. Crotone. Korony wykonał Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone.

Korony są repliką diademów ofiarowanych przez papieża Klemensa XI trzysta lat temu, w związku z pierwszą poza Rzymem koronacją Obrazu. W 1909 r. zostały one, w niejasnych dotąd okolicznościach, skradzione. Pomysł odwzorowania koron klementyńskich zrodził się w Jubileuszowym Roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu, jako jeden z darów ofiarowanych Maryi Królowej, i dla podkreślenia szczególnego związku Jasnej Góry ze Stolicą Piotrową.

Prezentacja nowych koron na Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz spotkanie z ich twórcami i fundatorami (dla przedstawicieli mediów) odbędzie się w najbliższy czwartek, 27 lipca o godz. 18.00 w jasnogórskim Arsenale. W konferencji prasowej w Arsenale udział wezmą: o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone oraz inni przedstawiciele włoskiej diecezji; o. Mariusz Tabulski, definitor Zakonu Paulinów, który dokona podsumowania dotychczasowych wydarzeń jubileuszowych i przedstawi program najbliższych inicjatyw. Przedstawicieli mediów prosimy o potwierdzenie przybycia.

Uroczyste odsłonięcie Jasnogórskiej Ikony Królowej Polski ozdobionej zrekonstruowanymi koronami papieża Klemensa XI odbędzie się w najbliższy piątek, 28 lipca, w 1. rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę. O godz. 6.00 w Kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św., poprzedzona odsłonięciem Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a homilię wygłosi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Również w tym dniu zaplanowano uroczysty Apel Jasnogórski o godz. 21.00 pod przewodnictwem pasterza archidiecezji częstochowskiej abpa Wacława Depo.

Nowe korony na obraz jasnogórski można jeszcze obejrzeć w jasnogórskim Arsenale do najbliższego czwartku. Korony prezentowane są w ramach jubileuszowej wystawy „Regalia Matki Bożej Królowej Polski”, która w niezwykły sposób „opowiada” genezę i historię wydarzenia sprzed 300. lat, a więc koronację jasnogórskiego Wizerunku z 8 września 1717 r.

BPJG za: it, Radio Jasna Góra
Zdjęcie ilustracyjne: ©/BPJG Krzysztof Świertok