List Przewodniczącego Episkopatu do Najwyższego Rycerza Kolumba

10-10-2018
1447

Chciałbym wyrazić moją głęboką wdzięczność za wszystko, co Rycerze Kolumba czynią dla kraju św. Jana Pawła II. Dziękujemy za zaangażowanie we wspieranie wielu inicjatyw Kościoła w Polsce, które służą także dobru Kościoła powszechnego – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, w liście do Carla Andersona, najwyższego rycerza Rycerzy Kolumba, przebywającego z wizytą w Polsce.

Publikujemy pełną treść listu:

Drogi Najwyższy Rycerzu Andersonie,

na samym początku chciałbym przywitać Pana wraz ze wszystkimi Rycerzami Kolumba, którzy Panu towarzyszą, a także Rycerzy z Polski, których liczba stale rośnie w naszym kraju. Z przykrością informuję, że nie mogę spotkać się z Państwem osobiście podczas pobytu w Polsce w związku z tym, że uczestniczę w Synodzie Młodzieży, który odbywa się w tym miesiącu w Rzymie.

Chciałbym jednak wyrazić moją głęboką wdzięczność za wszystko, co Rycerze Kolumba czynią dla kraju św. Jana Pawła II. Dziękujemy za zaangażowanie we wspieranie wielu inicjatyw Kościoła w Polsce, które służą także dobru Kościoła powszechnego. Polscy katolicy mają wiele do zaoferowania współczesnemu światu, ale aby to zrobić, potrzebują wsparcia. Rycerze Kolumba nie raz pokazali, że dobrze to rozumieją.

„Myśli o Was, Rycerzach Kolumba, wzbudzają we mnie wdzięczność za Wasze stałe oddanie Kościołowi oraz za Wasze rozliczne dzieła miłosierdzia i posługę braterstwa (…). Wiem też o Waszym ofiarnym zaangażowaniu w lokalnych Kościołach i parafiach oraz o wszystkich Waszych niestrudzonych wysiłkach na rzecz ewangelizacji, życia rodzinnego, osób niepełnosprawnych i dzieci nienarodzonych”, napisał Jan Paweł II do Rycerzy Kolumba zgromadzonych na Zebraniu Rady Najwyższej w 1985 roku. Dzisiaj pragnę powtórzyć te słowa naszego Świętego Rodaka, witając was w kraju naszych wielkich Świętych, którzy wstawiają się za nami we współczesnych czasach pełnych wyzwań dla Kościoła.

Niech Pana pobyt w Polsce przyniesie duchowe owoce Panu, Pana rodzinie, Rycerzom Kolumba. Życzę Panu błogosławionego czasu w kraju św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny, św. Maksymiliana Kolbe, bł. ks. Popiełuszki i wielu innych, którzy orędują w Niebie za Kościołem pielgrzymującym na ziemi.

Z pozdrowieniami w Chrystusie Panu i błogosławieństwem,
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

————————————

Carl A. Anderson
Supreme Knight of Columbus
Knights of Columbus Headquarters
1 Columbus Plaza
New Haven, CT 06510

 

 

Zdjęcia z wizyty Najwyższego Rycerza Kolumba Carla Andersona w Polsce

Wizyta Najwyższego Rycerza Kolumba Carla Andersona w Polsce