W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu 14 września rozpoczęło się 58. Sympozjum Biblistów Polskich. Tematem dwudniowego spotkania są inspiracje biblijne w nauczaniu i pasterskiej służbie kard. Stefana Wyszyńskiego. 

Mszy św. na rozpoczęcie Sympozjum Biblistów Polskich przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. W trakcie pierwszej sesji wystąpili: ks. prof. Henryk Witczyk z referatem „Inspiracje biblijne w nauczaniu i pasterskiej służbie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia” oraz ks. prof. Waldemar Chrostowski, który opowiedział o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim jako promotorze Biblii i studiów biblijnych.

– Ma rację papież Benedykt XVI, że powinniśmy odczytywać w Piśmie Świętym myśl Chrystusa, uczyć się myśleć razem z Chrystusem, myśleć zgodnie z Chrystusem, i dzięki temu mieć uczucia Chrystusa oraz umieć przekazywać innym myśl Chrystusa i uczucia Chrystusa. Według wzoru najlepszych interpretatorów Pisma Świętego czynił to bł. Stefan Wyszyński – mówił ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

– Kard. Wyszyński miał brewiarz w języku łacińskim. Była w nim długa kartka z nazwiskami księży diecezji warszawskiej i gnieźnieńskiej, którzy opuścili szeregi kapłańskie, a ksiądz Wyszyński codziennie się za nich modlił – wspominał Prymasa Tysiąclecia ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Jak powiedział ks. prof. Witczyk w rozmowie z Radiem Plus Radom, środowisko skupione wokół Stowarzyszenia Biblistów Polskich dąży do tego, by bł. kard. Wyszyński został ogłoszony patronem Polski. – Św. Jan Paweł II i badacze wielokrotnie mówili o kard. Wyszyńskim jako ojcu polskiej wolności, obrońcy godności Polaka. Wyszyński to również heroiczny obrońca wiary […] Stoimy przed wyzwaniem, by każdy nas był niezłomnym chrześcijaninem w kontekście współczesnych zagrożeń – mówił ks. Witczyk.

Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II poinformował też, że coraz bliżej jest powołanie nowej dyscypliny naukowej – biblistyki – w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce. – Zabiegamy o to od kilku lat. Rada Naukowa KEP przychyliła się do naszego postulatu i wystąpiła z prośbą o ustanowienie biblistyki. To również realizacja nauczania Soboru Watykańskiego II, że Pismo Święte powinno być duszą teologii – stwierdził ks. Witczyk.

58. Sympozjum Biblistów Polskich potrwa do 15 września.

Więcej: Radio Plus Radom/ KAI

Zdjęcie ilustracyjne: www.radioplus.com.pl

BRAK KOMENTARZY