7 czerwca – XIII Święto Dziękczynienia

0
174

„Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i świata” – pod takim hasłem, w najbliższą niedzielę (7 czerwca) w Świątyni Opatrzności Bożej oraz wirtualnie będzie obchodzone XIII Święto Dziękczynienia.

Tegoroczne Święto Dziękczynienia będzie miało inną niż co roku formę. W związku z epidemią, wstęp wiernych do świątyni będzie ograniczony, jednak transmisję będzie można śledzić w telewizji i internecie. Zaplanowano też inicjatywy wirtualne, dzięki którym w Święcie Dziękczynienia będzie mogło uczestniczyć bardzo wiele osób.

Już o godz. 8.00, w Święto Dziękczynienia rozpocznie się wirtualna pielgrzymka z „Różańcem świętych – nie jesteś sam”. Zastąpi ona tradycyjną pielgrzymkę z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wirtualną pielgrzymkę poprowadzi kustosz Sanktuarium, ks. Tadeusz Aleksandrowicz. W trakcie odmawiania części chwalebnej różańca zostaną przypomniane poprzednie pielgrzymki poprzez pokaz zdjęć z lat 2010-2019. Ilustrują one m.in. wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych, udział wiernych i różnorodnych grup z całej Polski oraz inne wydarzenia towarzyszące obchodom.

Osoby, które chciały bezpośrednio wziąć udział we wspólnym śpiewaniu Barki lub w wirtualnej pielgrzymce, mogły do 5 czerwca wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresem: www.centrumopatrznosci.pl.

Wszyscy uczestnicy otrzymają mailem link do platformy Zoom, który umożliwi im udział w tych wydarzeniach. Organizatorzy zachęcają też do włączenia się w stałą modlitwę różańcową „Różaniec świętych – nie jesteś sam”, która została rozpoczęta 2 maja i zgromadziła już ponad 8 000 wiernych.   www.centrumopatrznosci.pl/rozaniec/

Tradycyjnie święto zakończy  wspólne wykonanie  ulubionej pieśni św. Jana Pawła II – tym razem śpiewanej w domach, skąd będzie się połączenie za pośrednictwem platformy wideokonferencji.

Wszystkie Msze św. tego dnia będą odprawiane w intencjach dziękczynienia za doświadczenie obecności Chrystusa w trudnym czasie pandemii oraz za dobro, które Opatrzność Boża wyprowadzi z tych doświadczeń. Podczas Eucharystii będziemy prosić także o ustanie zagrożenia, uzdrowienie chorych, za wszystkie służby i wolontariuszy oraz za zmarłych.

We wszystkich wydarzeniach Święta Dziękczynienia będzie można uczestniczyć online na parafialnej stronie internetowej.

Ustanowione przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza święto po raz pierwszy było obchodzone w 2008 r. Jest celebrowane nie tylko w archidiecezji, lecz także w całej Polsce.

PLAN ŚWIĘTA DZIĘKCZYNIENIA
8.00-8.40
Wirtualna pielgrzymka z „Różańcem świętych – nie jesteś sam”

Nadamy w internecie transmisję wirtualnej pielgrzymki z modlitwą „Różaniec świętych – nie jesteś sam” prowadzonej przez ks. proboszcza Tadeusza Aleksandrowicza. Zachęcamy do włączenia się w modlitewną wspólnotę. W trakcie odmawiania części chwalebnej różańca przypomnimy poprzednie pielgrzymki – pokaz zdjęć z lat 2010-2019 ilustrujących wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych, udział wiernych i różnorodnych grup z całej Polski oraz inne wydarzenia towarzyszące obchodom.

9.00-10.00
Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego
Transmisja w Polsat News

10.30-11.30
Msza św. z udziałem dzieci
Transmisja Polsat Rodzina

12.00-13.00
Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego
Transmisja TVP Polonia

15.00-16.00
Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

19.00
Msza św.

20.00-20.30
Modlitwa uwielbienia

20.30-21.20
Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem ks. Tadeusza Aleksandrowicza, kustosza powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej

21.40
Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Litania do Najświętszego Serca Jezusa

21.37
Wspólne śpiewanie Barki

 

www.centrumopatrznosci.pl/ www.archwwa.pl/ BP KEP

 

 

BRAK KOMENTARZY