70. rocznica ingresu Prymasa Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej i prokatedry warszawskiej

0
1520

W lutym przypada 70. rocznica ingresu Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej i prokatedry warszawskiej. W Gnieźnie rocznicę świętowano w sobotę, 2 lutego. W Warszawie Mszy św. 6 lutego, o godz. 19.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.  

W 70. rocznicę ingresu Prymasa Tysiąclecia, 6 lutego, o godz. 19.00 kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św.  dziękczynną oraz z prośbą o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.  „Moim pragnieniem jest, abyśmy bardziej poznali osobę, życie i posługę Czcigodnego Sługi Bożego i przybliżyli sobie jego nauczanie, które nadal jest bardzo aktualne” – napisał kard. Nycz w liście do wiernych archidiecezji z zaproszeniem na Eucharystię.

>>Tekst listu

Gniezno upamiętniło 70. rocznicę ingresu kard. Stefana Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej 2 lutego, w łączności z Dniem Życia Konsekrowanego. „Tak, jak u początków tysiąclecia Pan Bóg dał nam św. Wojciecha i św. Stanisława, tak u końca dał nam kard. Stefana Wyszyńskiego, jak wierzymy już niebawem błogosławionego” – mówił w homilii bp Krzysztof Wętkowski, który przewodniczył Eucharystii. 

>>Relacja z uroczystości

Bp Stefan Wyszyński został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski w 1948 r. po śmierci prymasa Augusta Hlonda. Ingres do katedry gnieźnieńskiej odbył 2 lutego 1949 r., a cztery dni później do prokatedry warszawskiej, którą był wówczas kościół seminaryjny.

 

BP KEP/ www.archwwa.pl/ www.prymaspolski.pl

Zobacz też: Informacje na stronie archidiecezji warszawskiej

Zdjęcie ilustracyjne: Archiwum

 

BRAK KOMENTARZY