1 listopada 1942 roku, w podwarszawskich Laskach, miało miejsce pierwsze spotkanie Marii Okońskiej z ks. prof. Stefanem Wyszyńskim. Datę tę przyjmuje się za początek powstania wspólnoty życia konsekrowanego istniejącej obecnie pod nazwą: Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Ks. prof Stefan Wyszyński, specjalista od nauki społecznej Kościoła, w Laskach ukrywał się i posługiwał w czasie II wojny światowej. Po tym jak usłyszał o idei pracy z kobietami dla odrodzenia Polski, zdecydował się zostać ojcem duchownym na początku ośmiu, a z czasem większej liczby dziewcząt. Dziś instytut, zwany pierwotnie Ósemką, liczy 80 członkiń.

Grupa ta po raz pierwszy zebrała się w Szymanowie 26 sierpnia 1942 roku w czasie obozu z dziewczętami u sióstr Niepokalanek. Kiedy odkryły, że jest ich osiem, naturalnym wydał im  się wybór ośmiu błogosławieństw jako programu duchowego. Z czasem też dowiedziały się, że 26 sierpnia to uroczystość MB Częstochowskiej – dziś uroczyście obchodzona przez Instytut (wtedy jeszcze święto lokalne).

Jako Bożą Opatrzność pierwsze „ósemki” odczytały też to, że w dniu spotkania założycielki instytutu Marii Okońskiej z ks. Wyszyńskim, 1 listopada, odczytywana jest Ewangelia wg św. Mateusza – osiem błogosławieństw z kazania na Górze. Duchowe córki Prymasa Tysiąclecia z czasem ideę Miasta dziewcząt (miejsca pracy z kobietami) zamieniły na Civitas Dei (Miasto Boże), ofiarując wszystkie prace na rzecz posługi dla  kard. Wyszyńskiego (Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, Wielka Nowenna przed Millenium Chrztu Polski, oddanie różnych stanów  Maryi  macierzyńską niewolę miłości).

Dzięki nim poznajemy dziś m.in. autoryzowane teksty konferencji i kazań w dziełach zebranych czy wielu innych książkach z tekstami bł. Stefana Wyszyńskiego, które publikuje wydawnictwo Soli Deo.

>>http://instytut-wyszynskiego.pl/

Zob. też: Więcej

Zdjęcie ilustracyjne jest własnością Instytutu Prymasowskiego