W Narodowym Sanktuarium Królowej Polski na Jasnej Górze, w sobotę 9 maja, będzie miała miejsce modlitwa za kierowców i wszystkich podróżujących. Będzie to również wyraz wdzięczności wobec kierowców, którzy podejmują służbę w czasie epidemii. Transmisję z Kaplicy Cudownego Obrazu będzie można śledzić poprzez kanał YouTube jasnogórskiego sanktuarium. Przedstawiciele Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska zachęcają do łączności duchowej.

W związku z trwającym w Polsce stanem epidemii koronawirusa nie mogła się odbyć Pielgrzymka Kierowców z udziałem ludzi troszczących się o bezpieczeństwo na polskich drogach oraz Dobroczyńców i Przyjaciół  MIVA, a także przedstawicieli świata misyjnego. W ramach XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców planowanej wcześniej na noc z 8 na 9 maja, na Jasną Górę uda się jedynie kilkuosobowa delegacja Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska. Pozostających w domach zapraszają oni do duchowego pielgrzymowania, na wzór złotych grup pielgrzymkowych.

W sobotę, 9 maja o o godz. 11.00 w kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza św. w intencji Kierowców i Dobroczyńców MIVA Polska z zawierzeniem Kierowców i podróżujących oraz misjonarzy Matce Najświętszej, Królowej Polski. Mszy św. będzie przewodniczył Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura, a homilię wygłosi dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki. Modlitwę zakończy o godz. 21.00 Apel Jasnogórski w intencji Kierowców i Dobroczyńców MIVA Polska.

Tegorocznej modlitwie za kierowców na Jasnej Górze będą towarzyszyć słowa: Z wdzięcznością Kierowcom u Naszej Matki. Przedstawiciele Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska, wraz Ojcami Paulinami, kustoszami Jasnej Góry  będą polecać intencje wszystkich kierowców. W tym roku będą modlić się szczególnie w intencji kierowców na pierwszej linii walki z koronawirusem: kierowców karetek, kierowców przewożących środki ochrony zdrowia, kierowców zaopatrzenia, służb mundurowych, szczególnie policji. „Poprzez modlitwę chcemy im okazać wdzięczność za ich służbę w czasie pandemii. Dla wszystkich będziemy upraszać łaskę bezpiecznego podróżowania i szczęśliwego docierania do celu. Otoczymy też modlitwą ofiary wypadków drogowych, zwłaszcza podczas Drogi Krzyżowej.  Przedstawimy też wszystkie intencje przekazane do biura MIVA Polska przez Dobroczyńców” – podkreślają  przedstawiciele MIVA Polska.

Coroczne pielgrzymowanie kierowców na Jasną Górę odbywa się w duchu misyjnym jako wdzięczność wszystkim Kierowcom i Dobroczyńcom za współpracę z MIVA Polska i wspieranie misjonarzy w zakupie środków transportu dla misjonarzy. W tym też duchu w czasie tegorocznej modlitwy zostanie przedstawiona i złożona na Jasnej Górze „Księga Wdzięczności MIVA Polska” zawierająca listy i podziękowania od misjonarzy z całego świata wraz ze zdjęciami zakupionych pojazdów z pomocą MIVA Polska na przestrzeni ostatniego roku 2019.

Modlitwa na Jasnej Górze będzie też dziękczynieniem za służbę wszystkich polskich misjonarzy i misjonarek na całym świecie, szczególnie tych, którzy podejmują opiekę nad chorymi i potrzebującymi. Będzie to również błaganie o ustanie epidemii i zawierzenie Matce Bożej Królowej Polski posługi i podróży misjonarzy.

Relację z Jasnej Góry będzie można śledzić za pośrednictwem Radia Jasna Góra, przez transmisję on-line na www.jasnagora.pl oraz na profilu facebookowym MIVA Polska. Transmisja na żywo na Facebooku rozpocznie się w sobotę, 9 maja, o godz. 10:45.

 Program tegorocznej modlitwy za kierowców na Jasnej Górze:

  • 10.45 – rozpoczęcie modlitwy w kaplicy Cudownego Obrazu – Koronka do Miłosierdzia Bożego;
  • 11.00 – Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu w intencji Kierowców i Dobroczyńców MIVA Polska z zawierzeniem Kierowców i podróżujących oraz misjonarzy Matce Najświętszej, Królowej Polski. Mszy św. przewodniczy Krajowy Duszpasterz Kierowców – ks. Marian Midura, zaś homilię wygłosi dyrektor MIVA Polska – ks. Jerzy Kraśnicki;
  • 13.30 – Droga krzyżowa na wałach (z zachowaniem rygorów epidemiologicznych)
  • 21.00 – Apel Jasnogórski w intencji Kierowców i Dobroczyńców MIVA.

Modlitwa do Matki Bożej Śnieżnej – Salus Populi Romani (w czasie epidemii)

O Maryjo, Matko moja niebieska, najczulsza, najlepsza z matek, do stóp i do Serca Twego macierzyńskiego tulę się z miłością i ufnością dziecięcą. Patrz, oto Twe dziecię przychodzi do Ciebie i wzywa Twej pomocy! Czy potrzeba o Matko, by wiele Ci mówiło, Twe Serce wszystko już odczuło…Ty wiesz, że cierpi, że płacze, że zgrzeszyło…

O Matko łaski Bożej, źródło życia i radości, o Ty wsławiona w tym cudownym Obrazie łaskami bez miary, spraw Twoim wstawiennictwem u Boga, by i na moje serce dotknięte cierpieniem i winami, spadły białe, śnieżne płatki Twej pociechy, zmiłowania i wysłuchania. Bóg Ci niczego odmówić nie może, jeśli tylko prośby nasze nie sprzeciwiają się zamiarom Jego ojcowskiego Serca, tak bardzo nas miłującego.

O Matko Najświętsza, wierzę, iż wszystko możesz u Boga! O Matko Miłosierdzia, ufam Twemu macierzyńskiemu Sercu, o Matko Najczulsza, Tobie powierzam wszystko, co dotyczy mojej duszy, mego ciała i moich najdroższych! O Matko Ukochana, miłuję Cię i wiem, że miłujesz mnie jak dziecię swoje. W Twoje ręce najświętsze składam życie, śmierć i wieczność moją, wierząc, że nie zginę na wieki. Amen.

MIVA Polska/ BP KEP