Papież senior Benedykt XVI w Wielką Sobotę, 16 kwietnia, skończył 95 lat. Urodził się 16 kwietnia 1927 roku, również w Wielką Sobotę.

Z okazji przypadających 16 kwietnia urodzin, 13 kwietnia Benedykta XVI w klasztorze Mater Ecclesiae odwiedził Papież Franciszek. Ojciec Święty złożył swojemu poprzednikowi życzenia urodzinowe. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa.

Joseph Ratzinger, późniejszy kardynał, a potem papież Benedykt XVI, przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 roku, w Marktl, w Bawarii. W 1951 roku, razem z bratem, przyjął święcenia kapłańskie. Został mianowany w 1977 roku arcybiskupem Monachium i Fryzyngi.

Kardynał Joseph Ratzinger był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. Przez 24 lata pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Po śmierci Papieża Polaka, został wybrany jego następcą. Stało się to w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, 19 kwietnia 2005 roku, tuż przed godziną 18. Przybrał imię Benedykt XVI. Został 265. papieżem i pierwszym od XI wieku Niemcem wybranym na tę godność.

Wydał trzy encykliki: „Deus caritas est” (Bóg jest miłością), „Spe salvi” (W nadziei zbawieni), „Caritas in veritate (Miłość w prawdzie); opublikował trzy tomy o Jezusie. Odbył 24 zagraniczne podróże.

Posługę na Stolicy Piotrowej pełnił prawie 8 lat. Od czasu swej rezygnacji w 2013 roku mieszka w domu w Ogrodach Watykańskich.

Fot. Vatican Media/ www.vaticannews.va

BRAK KOMENTARZY