Abp Antoni Baraniak uhonorowany Orderem Orła Białego

0
3859

Sługa Boży abp Antoni Baraniak został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego. Wyróżnienie wręczył na Zamku Królewskim w Warszawie w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, 11 listopada, prezydent Andrzej Duda.

Abp Antoni Baraniak znalazł się wśród 25 osób, które  „na przestrzeni ostatniego stulecia w wyjątkowy sposób przyczynili się Rzeczpospolitej”. Order dla abp. Baraniaka odebrał jego siostrzeniec Zenon Łakomy. „To odznaczenie wuj otrzymał dzięki wielu ludziom, którzy upamiętnili jego męczeństwo i cierpienie” – powiedział po uroczystościach. Podkreślił, że abp Baraniak znosił swoje cierpienia w milczeniu i nigdy się nie skarżył. „Był zadowolony, że żyje” – dodał.  „To jest wielkie wyróżnienie, że wuj znalazł się w grupie tych 25 znakomitych Polaków minionego 100-lecia” – powiedział siostrzeniec abp. Baraniaka.

Abp Antoni Baraniak (1904-1977) był salezjaninem, zaufanym sekretarzem prymasów Polski – Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, biskupem pomocniczym gnieźnieńskim, a potem arcybiskupem metropolitą poznańskim. W  1953 roku został uwięziony przez władze komunistyczne i przez trzy lata był poddawany brutalnym przesłuchaniom i torturom, w celu wymuszenia zeznań obciążających prymasa Stefana Wyszyńskiego. Abp Baraniak mimo poniżania, bicia i głodzenia pozostał nieugięty. Metropolita krakowski, autor książki „Teczki na Baraniaka” abp Marek Jędraszewski powiedział o nim: „Gdyby nie arcybiskup Baraniak i jego nieugięta postawa, nie byłoby powrotu prymasa Wyszyńskiego do Warszawy po okresie uwięzienia, bez prymasa Wyszyńskiego nie byłoby kardynała Wojtyły, a potem Jana Pawła II”.

W 2017 rok, abp. Baraniaka w 40. rocznicę jego śmierci upamiętnił Sejm. W uchwale z tej okazji czytamy: „W ciągu 27 miesięcy biskup Antoni Baraniak był przesłuchiwany co najmniej 145 razy. Był torturowany, poniżany, bity, głodzony i przetrzymywany w ciemnicy. Pomimo wielkiego cierpienia, jakie mu zadawano, biskup Antoni Baraniak pozostał wierny prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, wierny Kościołowi. W 1956 roku wyszedł na wolność, po czym aż do śmierci służył Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”.

W uroczystości pośmiertnego odznaczenia Orderem Orła Białego abp. Antoniego Baraniaka na Zamku Królewskim w Warszawie 11 listopada br. wzięli udział: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński oraz przedstawiciele innych wyznań i przedstawiciele władz państwowych.

BP KEP

BRAK KOMENTARZY