Znakiem początków Kościoła nie jest cisza morska, ale uderzenie gwałtownego wichru – mówił do młodzieży abp Stanisław Budzik, odnosząc się do słów papieża Franciszka z Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Metropolita lubelski przewodniczył Eucharystii podczas pierwszego dnia Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej (SMAL).

– Papież Franciszek wzywał nas w Krakowie, abyśmy się stali odważnymi głosicielami Ewangelii – przypomniał abp Budzik. – Kiedy zdecydujemy się wyruszyć w drogę, wtedy poznamy drogi, o jakich nam się nie śniło. Krainy których do tej pory sobie nie wyobrażaliśmy. Pojawiają się nowe horyzonty. Popatrzymy na to wszyscy, co znamy, na to wszystko, co nas niepokoi, z innej perspektywy.

– Uczynki miłosierne wskazują nam jak wypełnić pierwsze najważniejsze i największe przykazanie, o którym mówi Chrystus w dzisiejszej Ewangelii – przykazanie miłości Boga i bliźniego. Dwa przykazania zestawione i połączone w jedno. Bo nie można miłować Boga jeśli się nie miłuje człowieka. Bardzo mocno sformułował tę zasadę Jan Ewangelista: jeśli ktoś by mówił, że miłuje Boga, a brata swego nienawidził, jest kłamcą. Jeśli nie miłuje brata, którego widzi, jak może miłować Boga którego nie widzi?

– Miłość to wyjście z samego siebie, z kręgu swoich przyzwyczajeń, interesów, często mojego egoizmu i otwarcie się na innego człowieka. Bóg jest całkowicie inny. Dopóki wędrujemy po drogach tej ziemi nie jesteśmy w stanie ogarnąć tajemnicy naszego Boga. Dlatego ten który nie jest w stanie otworzyć się z miłością na drugiego człowieka, z trudem otworzy się na działanie Boga. Bóg jest miłością i nie ma miłości bez Boga – zwracał uwagę hierarcha w homilii.

Czwarte Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej rozpoczęło się w piątek i potrwa do niedzieli. Hasło tegorocznego SMAL-u brzmi: „Poznaj się!”. W programie SMAL-u są nabożeństwa, spotkania w grupach, koncerty zespołów Maleo Reagge Rockers i Porozumienie.

KAI/ dab / Lublin

Zdjęcie ilustracyjne: BP KEP

BRAK KOMENTARZY