Abp Gądecki: Nie wzywaj imienia Pana, Boga twego nadaremno!

10-05-2015

Imię Boże jest wymawiane nadaremno, kiedy nie pragnie się przez to osiągnąć żadnego dobra. Takim nieodpowiednim posługiwaniem się byłoby wymawianie go bez szacunku i miłości, przyzywanie Boga do błahych spraw, bez pragnienia zmiany życia, bez pragnienia osiągnięcia jakiegoś dobra - mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas kazania z cyklu >>Dekalog<<, wygłoszonej w katedrze poznańskiej 10 maja br.

0
2056
fot. Waldemar Wylegalski
fot. Waldemar Wylegalski

Byłoby też dobrze – kontynuował metropolita poznański – gdyby politycy oszczędniej odwoływali się do Boga i chrześcijaństwa, a w zamian za to żyli i działali po chrześcijańsku. Są jednak takie miejsca, gdzie publiczne odwołanie się do Boga jest wskazane. Przykładem może być preambuła konstytucji kraju czy krzyż w przestrzeni publicznej (Rz 13,1-2). Nie sposób jednak milczeć o Bogu, gdy Jego prawo jest wprost łamane (np. gdy państwo dopuszcza zabijanie niewinnych w formie aborcji czy eutanazji).

Z cyklu >>Dekalog<< abp Gądecki wygłosił już pierwsze kazanie wprowadzające w całość Dekalogu oraz omawiające pierwsze przykazanie. Można przeczytać o nim tutaj

BRAK KOMENTARZY