W przypadku wojny na Ukrainie potrzebujemy przede wszystkim więcej modlitwy o sprawiedliwy pokój oraz więcej pomocy materialnej dla tego udręczonego kraju. „Bez nas ludzie zginą” – mówił w telewizyjnym orędziu na Boże Narodzenie abp Stanisław Gądecki.

Orędzie zostało wyemitowane na antenie TVP Poznań. Metropolita poznański zauważył w nim, że „Nowonarodzony Zbawiciel przyszedł, aby przynieść pokój bliskim i dalekim, aby zjednoczyć w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i narodów”.

„Niestety, temu Bożemu pokojowi sprzeciwiają się ciągle działania złych duchów. W związku z tym trzeba przypomnieć, że «wszelkie działania wojenne, zmierzające bez żadnej różnicy do zniszczenia całych miast lub też większych połaci kraju z ich mieszkańcami, są zbrodnią przeciw Bogu i samemu człowiekowi, zasługującą na stanowcze i natychmiastowe potępienie». Są one grzechem śmiertelnym i z tego tytułu dla walczących istnieje moralny obowiązek stawiania oporu rozkazom, które nakazują ludobójstwo” – mówił abp Gądecki. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcał do odkrycia prawdy o Kościele Chrystusowym. „W prasie, w radiu, w telewizji i w internecie mówi się nieustannie o Kościele jedynie w kategoriach politycznych lub socjologicznych, skutkiem tego takie postrzeganie Kościoła staje się dość powszechne również pośród ludzi wierzących” – mówił abp Gądecki. Podkreślił, że „na Kościół trzeba patrzeć z wiarą. Tylko ona pozwala nam uchwycić, czym on właściwie jest i czym być powinien. Wiara pozwala zobaczyć, że Kościół jest Bożym narzędziem, że żyje w nim zmartwychwstały Chrystus, że mimo ludzkiej nędzy działa w nim Duch Święty”.

„Najbardziej kocham w Kościele to, że jest on dla mnie i dla milionów ludzi ojczyzną duchową, a gdy pytają o to, co zmieniłbym w Kościele, odpowiadam – posługując się myślą św. Matki Teresy z Kalkuty – najpierw zmieniłbym samego siebie” – zauważył abp Gądecki.

Metropolita poznański złożył widzom życzenia z okazji uroczystość Narodzenia Pańskiego. „Niech w cichą Noc Bożego Narodzenia rodzący się w naszych sercach Chrystus rozjaśni mroki naszej codzienności, abyśmy umieli spojrzeć na bolesne i radosne sprawy własne i naszej Ojczyzny na sposób Boży, to znaczy nie bez Boga, bez którego wszelkie stworzenie marnieje” – mówił abp Gądecki.

Publikujemy pełny tekst orędzia:

Drodzy Widzowie Telewizji Poznań,

Kochani Archidiecezjanie,

  1. „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan” (Łk 2,10-11).

Narodziny Zbawiciela, które wspominamy każdego roku przypominają nam, że przed dwoma tysiącami lat Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi. Ta świadomość naszego dziecięctwa Bożego wzywa nas do zwrócenia się do każdego człowieka z przesłaniem pokoju, pojednania, przebaczenia i miłości.

  1. Takie właśnie zadanie otrzymała już pierwsza wspólnota uczniów Chrystusa zwana Kościołem i o takich chce świadczyć po wsze czasy. Dziś, niestety, ten Kościół utracił sporo ze swego pierwotnego znaczenia. Zwykle gdy słyszymy w mediach, że Kościół coś zrobił lub czegoś nie zrobił, coś uważa lub czemuś się sprzeciwia, to prawie zawsze mamy na myśli tylko biskupów. W prasie, w radiu, w telewizji i w internecie mówi się nieustannie o Kościele jedynie w kategoriach politycznych lub socjologicznych, skutkiem tego takie postrzeganie Kościoła staje się dość powszechne również pośród ludzi wierzących.

Tymczasem na Kościół trzeba patrzeć z wiarą. Tylko ona pozwala nam uchwycić, czym on właściwie jest i czym być powinien. Wiara pozwala zobaczyć, że Kościół jest Bożym narzędziem, że żyje w nim zmartwychwstały Chrystus, że mimo ludzkiej nędzy działa w nim Duch Święty.

Ten Kościół jest jeden, bo jest jeden Bóg, jego Źródło, jeden jest jego Założyciel, Chrystus i jedna jest jego „dusza”, czyli Duch Święty. Ten Kościół ukazuje się od samego początku w różnorodności narodów, kultur i rozmaitości Bożych darów.

Kościół jest święty, ponieważ w nim żyje i działa Chrystus i Duch Święty. On jest dla grzeszników i tworzą go ludzie grzeszni, których wezwano do nawrócenia, którym przebaczono. Dlatego Kościół wymaga nieustannie oczyszczania.

Kościół jest powszechny, bo obejmuje całość wiary i ma pełnię środków zbawienia, ponieważ jest posłany na cały świat.

Kościół jest apostolski, bo oparty na fundamencie Apostołów, którym Chrystus przekazał swoją misję. Bo zachowuje i przekazuje naukę apostolską. Bo gwarancją wierności jego przekazowi jest urząd apostolski, który sprawują biskupi, następcy Apostołów, pod przewodnictwem papieża, następcy św. Piotra.

Najbardziej kocham w Kościele to, że jest on dla mnie i dla milionów ludzi ojczyzną duchową, a gdy pytają o to, co zmieniłbym w Kościele, odpowiadam – posługując się myślą św. Matki Teresy z Kalkuty – najpierw zmieniłbym samego siebie. Dziękując papieżowi Franciszkowi za ogłoszenie Czcigodnymi Sługami Bożymi dwóch poznańskich kandydatów na ołtarze – ks. Ignacego Posadzego, oddanego dziełu emigracji, i ks. Aleksandra Woźnego, niestrudzonego proboszcza, odkryjmy, że i my jesteśmy powołani do świętego życia. Ksiądz Woźny rozumiał je przede wszystkim jako drogę dziecięctwa Bożego, oddania się Bogu, który działa przez nas. Zachęcam też do ufnej modlitwy o cud za wstawiennictwem kandydatów na ołtarze.

  1. Liturgia świąt Narodzenia Pańskiego przywołuje słowa z Łukaszowej Ewangelii: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, którzy się podobają Bogu” (Łk 2,14). Nowonarodzony Zbawiciel przyszedł, aby przynieść pokój bliskim i dalekim, aby zjednoczyć w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i narodów. Niestety, temu Bożemu pokojowi sprzeciwiają się ciągle działania złych duchów. W związku z tym trzeba przypomnieć, że „wszelkie działania wojenne, zmierzające bez żadnej różnicy do zniszczenia całych miast lub też większych połaci kraju z ich mieszkańcami, są zbrodnią przeciw Bogu i samemu człowiekowi, zasługującą na stanowcze i natychmiastowe potępienie” (Gaudium et spes, 80). Są one grzechem śmiertelnym i z tego tytułu dla walczących istnieje moralny obowiązek stawiania oporu rozkazom, które nakazują ludobójstwo (KKK, 2313). W przypadku wojny na Ukrainie potrzebujemy przede wszystkim więcej modlitwy o sprawiedliwy pokój oraz więcej pomocy materialnej dla tego udręczonego kraju. „Bez nas ludzie zginą”.
  2. Pójdźmy więc wszyscy pokłonić się Chrystusowi, który do nas zstąpił pośród nocy od wieków przygotowanej, radosnej i pełnej światła. Niech w cichą Noc Bożego Narodzenia rodzący się w naszych sercach Chrystus rozjaśni mroki naszej codzienności, abyśmy umieli spojrzeć na bolesne i radosne sprawy własne i naszej Ojczyzny na sposób Boży, to znaczy nie bez Boga, bez którego wszelkie stworzenie marnieje.

Przywołując słowa znanej kolędy: „I my czekamy na Ciebie, Pana, a skoro przyjdziesz na głos kapłana, padniemy na twarz przed Tobą, wierząc, żeś jest pod osłoną chleba i wina”, życzę każdej i każdemu z Was radosnego i owocnego spotkania z Chrystusem przez uczestnictwo w liturgii Bożego Narodzenia!

Widzom Telewizji Poznań, wszystkim moim Archidiecezjanom życzę z całego serca pięknych, pełnych radości i Bożego pokoju świąt. Niech Boże Dziecię błogosławi Wam, Waszym Rodzinom, całej naszej Ojczyźnie, Europie, wszystkim Rodakom rozproszonym po całym świecie, a także wszystkim narodom! Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia.