Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Metropolita poznański na prośbę dyrekcji muzeum odprawił Mszę św. w intencji zmarłych oraz żyjących pracowników, kustoszy kultury i sztuki, oraz w intencji pomyślności i rozwoju tej instytucji. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Marcina, położonym w bezpośredniej bliskości placówki.

Tekst Homilii

W homilii abp Gądecki zauważył, że poznańskie muzeum łączy dziedzictwo kulturowe z nowoczesną technologią i badaniami na najwyższym poziomie – w służbie nauki, wiedzy, edukacji i popularyzacji zbiorów.

„Instytucja ta dzieli swoje losy z losami ojczyzny. Muzeum powstało z połączenia kilku historycznych kolekcji. Najstarsza kolekcja, czyli Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim, powstało w 1857 roku przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk” – przypomniał metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał, że muzeum to nie tylko budynek wraz z jego zbiorami, ale także ludzie, a Muzeum Narodowe w Poznaniu to 165 lat pracy szeroko rozumianego muzealnika. Podkreślił, że pracownicy muzeum zobowiązują się do pielęgnowania etycznych postaw gwarantujących podtrzymanie tradycji, wiedzy, dziedzictwa – w jego wymiarze materialnym i niematerialnym.

Metropolita poznański przypomniał ideę zbawiającego piękna Chrystusa wyrażoną przez Dostojewskiego. Zachęcał, by otworzyć się na piękno wskazujące na Boga. „Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich. Zapoznają one z historią danego miejsca, a zarazem umacniają tożsamość jego mieszkańców. Wszystkim pomagają wznieść oczy ku pięknu. Dzięki muzeom ludzie mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem” – mówił abp Gądecki w nawiązaniu do myśli papieża Franciszka.

Z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawę 34 obrazów Jacka Malczewskiego ewakuowanych z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, które można oglądać razem z bogatą poznańską kolekcją płócien wybitnego artysty.

ms / Poznań/ KAI

BRAK KOMENTARZY