– Św. Stanisław Kostka odkrył głębię, wiedział, po co żyje – mówił 20 sierpnia abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański w Rostkowie w diecezji płockiej, podczas Eucharystii inaugurującej obchody 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki. Eucharystię koncelebrowali biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył w Rostkowie potrójnym uroczystościom: Mszy św. odpustowej ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dziękczynieniu za 50 lat istnienia parafii oraz inauguracji obchodów 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki.

W homilii odniósł się do okoliczności spotkania – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Stwierdził, że św. Stanisław Kostka był wielkim czcicielem Maryi Wniebowziętej. Natomiast miejsce uroczystości – Rostkowo – stało się w ciągu minionych lat trwałym punktem odniesienia oraz „prawdziwym światłem dla działań wychowawczych wśród nowych pokoleń”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przedstawił także dokładne dzieje życia i wiary św. Stanisława Kostki (1550-1568), jego konsekwentne dążenie do bycia kapłanem, jego świadomość powołania do służby Pańskiej, wyrażoną słowami „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich winienem żyć”. Arcybiskup zastanawiał się, czy może on ciągle stanowić drogowskaz dla współczesnej młodzieży.

Stwierdził, że św. Stanisław Kostka nie dał się zwieść „mirażowi kariery, bogatego i wygodnego życia, przyszłości zabezpieczonej majątkiem rodziców”. Miał odwagę przeciwstawić się modzie w świecie. Zrozumiał, że wiele rzeczy, za którymi się goni, to złudzenia. Odkrył, gdzie jest głębia. Był silną osobowością i potrafił przeciwstawić się naciskom grupy, aby być wolnym. Święty z Rostkowa „wiedział, po co żyje”.

„Uwierzył w miłość Boga do niego i całym sobą Bogu odpowiedział. Miał świadomość, że charakter to nie tylko sprawa dziedziczenia cech po przodkach, nie tylko wpływ środowiska, ale również praca nad jego kształtowaniem. Stawać się dojrzałym człowiekiem – to podjąć trud rozwoju nad jego kształtowaniem. Nie był mięczakiem, który mówi `taki już jestem`, a zło usprawiedliwia słabością. Miał świadomość tego, że młodość jest niczym innym jak wydobywaniem pięknej rzeźby, która ma się kiedyś wyłonić ze wspaniałej bryły marmuru” – głosił hierarcha.

Zwrócił też uwagę, jak silną więź miał ze św. Stanisławem Kostką papież Jan Paweł II, który modląc się przy jego sarkofagu w Rzymie powiedział, że Święty ten „Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele”. Jest on postacią niezwykłą, ponieważ w niedługim czasie osiągnął „ogromną dojrzałość powołania chrześcijańskiego i zakonnego”. Za św. Janem Pawłem II powtórzył też, że „jego krótka droga życiowa z Rostkowa na Mazowsza przez Wiedeń do Rzymu była jak gdyby wielkim biegiem na przełaj do tego celu życia chrześcijan, jakim jest świętość”.

Z kolei biskup płocki Piotr Libera w czasie Eucharystii przypomniał, że pół wieku temu uroczystościom z okazji 400. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki przewodniczył arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak – więzień stalinowski i „niezłomny w obliczu tortur Pasterz Kościoła”. Kazanie wygłosił Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, a koncelebrował kardynał z Krakowa Karol Wojtyła. Na pamiątkę tamtych wydarzeń przy kościele stanęła figura św. Stanisława Kostki, poświęcona przez kardynałów.

Pasterz Kościoła płockiego przekazał też, że obecne spotkanie stanowi inaugurację obchodów 450. rocznicy śmierci „Młodzieniaszka z Rostkowa”. Z tej okazji w Płocku w 2018 roku odbędzie się zebranie plenarne Episkopatu Polski.

W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. ks. Zbigniew Kras – kapelan prezydenta Andrzeja Dudy, który zapewnił o aktywnej współpracy prezydenta z młodzieżą, przypomniał jak chętnie Andrzej Duda spotyka się z harcerzami czy innymi grupami młodzieżowymi i udziela im swojego wsparcia. Natomiast Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego wręczył parafii w Rostkowie medal „Pro Masovia”, przyznawanym m.in. parafiom za działalność oraz realizację zadań na rzecz województwa mazowieckiego. Obecny był też wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu lokalnego, oświaty, instytucji, wojska, Policji i Straży Pożarnej. Gospodarzem uroczystości był ks. Adam Chmielewski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

KAI

Zdjęcie ilustracyjne: www.twitter.com/PiotrLibera