Poznań: otwarto biuro „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”

07-11-2015
1758

20151107_091819

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, oraz patriarcha Syrii Grzegorz III Laham wzięli udział w uroczystym otwarciu i poświęceniu poznańskiego biura regionalnego Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu.

Uroczystość odbyła się w przeddzień obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Metropolita poznański oraz patriarcha Syrii poświęcili pomieszczenia biura regionalnego stowarzyszenia, które mieści się przy kościele oo. jezuitów w Poznaniu.

– Kładziemy dziś fundament działalności Kościoła, która ma być źródłem pomocy dla prześladowanych wyznawców Chrystusa. Stowarzyszenie papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest jedną z tych organizacji, która promuje wartości chrześcijańskie − podkreślił zwierzchnik greckokatolickiego Kościoła melchickiego.

Patriarcha Grzegorz zwrócił uwagę, że stowarzyszenie realizuje swą działalność zgodnie ze słowami i naśladując metody działania św. Pawła. − Apostoł Narodów mówił, że jeśli jeden członek ciała cierpi, to cierpi całe ciało. Szukał pomocy dla pierwszych wspólnot w Jerozolimie, a dziś o pomoc dla chrześcijan zabiega papieskie stowarzyszenie − zauważył.

Metropolita poznański, mówiąc o idei otwarcia biura w stolicy Wielkopolski podkreślił, że Kościół poznański ma być Kościołem apostolskim, „takim, który nie skupia się tylko na potrzebach lokalnych, ale powinien wychodzić naprzeciw potrzebom innych”.

Zwrócił też uwagę na potrzebę formacji misyjnej wśród wiernych. − Pragniemy, aby poznańskie biuro promieniowało na okoliczne diecezje, by uwrażliwiało na trudną sytuację prześladowanych i dawało impuls nie tylko do organizowania zbiórek materialnych, ale zwracało uwagę na kształcenie duchowości misyjnej i apostolskiej wiernych − podkreślił przewodniczący KEP.

Gość z Syrii podziękował abp. Gądeckiemu za pomoc i otwartość na potrzebujących chrześcijan. Słowa wdzięczności skierował też do ks. Waldemara Cisły, dyrektora polskiej sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. − Dziękuję, że jesteście obecni nie tylko w domach biskupich, domach parafialnych, zakonach żeńskich i męskich, ale w domu każdego chrześcijanina. Dzięki waszej pomocy Kościół w Syrii może dalej trwać − podkreślił patriarcha Syrii.

Zwierzchnik greckokatolickiego Kościoła melchickiego zwrócił uwagę, że to, co dziś się przeżywa Kościół na Bliskim Wschodzie, nie jest niczym nowym dla chrześcijaństwa. − Wszyscy apostołowie byli męczennikami. W jego posłanie wpisane jest męczeństwo − powiedział patriarcha.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że pomoc, jaką Polacy okazują prześladowanym wyznawcom Chrystusa, jest realizacją słów Jezusa. − Pragniemy w ten sposób spłacić dług, jaki zaciągnęliśmy u innych w czasach Solidarności, kiedy Polska korzystała z pomocy zewnętrznej, ale i odpowiedzieć na Chrystusowe wezwanie do pomocy uciskanym i prześladowanym − zaznaczył abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP stwierdził, że jeśli tego nie uczynimy, będziemy Kościołem martwym.

− Kościół w Polsce od samego początku wspiera chrześcijan w Syrii. Dzisiaj, kiedy inni szukają sposobów, jak pomagać, my za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski pomagamy tym najbiedniejszym z biednych, którzy pozostali w tym kraju − zauważył z kolei ks. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Abp Stanisław Gądecki oraz ks. Szymon Stułkowski, delegat arcybiskupa do spraw misji, w podziękowaniu za otwartość, zaangażowanie na rzecz prześladowanych chrześcijan oraz promocję misyjnej działalności Kościoła otrzymali najwyższe odznaczenie przyznawane przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie − medale Amicus noster.

− Działalność poznańskiego biura, podobnie jak krajowego, będzie polegać na kontakcie z parafiami i wspólnotami. Chcemy docierać z informacją na temat prześladowanych chrześcijan, apelując o modlitwę i prosząc o wsparcie materialne − powiedział KAI ks. Paweł Kaczmarczyk z biura regionalnego stowarzyszenia w Poznaniu.

Podkreślił, że poznańskie biuro stowarzyszenia chce docierać do parafii, a także uwrażliwiać młodzież na dramatyczną sytuację prześladowanych chrześcijan, organizując prelekcje podczas katechez szkolnych. − Młode pokolenia powinny być informowane i formowane, by nie dochodziło do przypadków dyskryminacji ze względu na rasę czy wyznanie − podkreślił ks. Kaczmarczyk.

Zaznaczył, że organizacja nie chce być znana w archidiecezji poznańskiej jedynie z rozprowadzanych ulotek, ale pragnie dzielić się świadectwem, uczestnicząc w spotkaniach z wiernymi w parafiach.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) powstało w 1947 r. z inspiracji o. Werenfrieda van Straatena (1913-2003), holenderskiego norbertanina. Pierwsze biuro założone przez o. van Straatena mieściło się w opactwie Norbertanów w Tongerlo w Belgii.

Organizacja na początku swej działalności pomagała w Europie Zachodniej, szczególnie w Niemczech, zniszczonych na skutek II wojny światowej materialnie i duchowo. Pomoc szybko zaczęła być przekazywana również do krajów Europy Wschodniej, w tym do Polski.

Obecnie stowarzyszenie wspiera prześladowanych i uciskanych chrześcijan, zwłaszcza w rejonach objętych biedą i pogrążonych w konfliktach zbrojnych (Afryka, Azja, Ameryka Łacińska, Europa Wschodnia) w 140 krajach na całym świecie.

W 1984 r. zostało uznane przez Stolicę Apostolską jako „ogólnokościelna organizacja na prawie papieskim”. Papież Benedykt XVI w grudniu 2011 podniósł ją do rangi fundacji na prawie papieskim.

Sekcja Polska Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie działa od 31 stycznia 2006 roku. Od 2009 r. za aprobatą Konferencji Episkopatu Polski organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W Polsce prowadzi regionalne biura w Warszawie i Krakowie.

Poznańskie biuro organizacji mieści się przy kościele oo. Jezuitów przy ul. Szewskiej 18.
KAI msz / Poznań