Abp Jędraszewski: silna i wolna Polska winna być budowana na prawdzie, sprawiedliwości i moralności

14-05-2017
1547
Fot. Marcin Mazur/episkopat.pl

Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – powiedział abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej na Skałce podczas Mszy św. dla uczczenia św. Stanisława, głównego patrona Krakowa i Polski. Metropolita krakowski podkreślał również, że dzieje narodu i naszego państwa nierozerwalnie związały się z dziejami chrześcijaństwa.

W homilii abp Jędraszewski nawiązał do postaci kard. Stefana Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego, którego 150. rocznica urodzin obchodzona jest dzisiaj. Podkreślał, że przesłanie Księcia Niezłomnego nie straciło na aktualności. „Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności” – podkreślił metropolita krakowski, zaznaczając, że jego postawa wobec władz uciskających naród uczy, że na przemoc trzeba odpowiadać heroiczną wiernością Bogu i człowiekowi aż do końca.

Kaznodzieja przywołał także katedrę na Wawelu, gdzie znajduje się konfesja św. Stanisława, a obok niej – miejsce wiecznego spoczynku kard. Sapiehy. „Miejsce to mówi nam potomnym o pasterskich zmaganiach o wolność, sprawiedliwość, o miłość miłosierną wobec biednych i potrzebujących” -mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że świadectwo życia dwóch pasterzy Kościoła krakowskiego: św. Stanisława i kard. Sapiehy uczy zrozumienia również „naszego niełatwego czasu”. „Spraw Panie, aby przeważył w nas ciężar Twojej miłości” – modlił się na zakończenie, nawiązując do poematu „Stanisław” Karola Wojtyły.

KAI / Kraków