Abp Skworc: każdy jest odpowiedzialny za swoje powołanie

09-10-2016
1486

Każdy jest odpowiedzialny za swoje powołanie – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do rozpoczynających rok propedeutyczny w Brennej 22 kandydatów do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

Abp Wiktor Skworc wraz z rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego ks. Markiem Pankiem oraz przełożonymi w Domu Kleryckim „Tabor” – ks. Ryszardem Skowronkiem oraz ks. Robertem Błotko odprawili Eucharystię rozpoczynającą rok propedeutyczny dla kandydatów do śląskiego seminarium.

Podczas spotkania z kandydatami do seminarium metropolita katowicki wspominał, że mija właśnie 50 lat od momentu, w którym on poszedł do seminarium. Opowiedział również jak różniła się wówczas droga do kapłaństwa od tej która jest obecnie.

Abp Skworc w czasie homilii zachęcał do odkrywania znaczenia sakramentu chrztu świętego w życiu każdego z kandydatów do seminarium. Zaznaczył, że tym wobec czego należy kształtować swoje życie jest słowo Boże. Podkreślił także, że „każdy jest odpowiedzialny za swoje powołanie”.

– Czas roku propedeutycznego kładzie akcent na formację ludzką kandydatów do kapłaństwa. Przez ten czas staramy się pomóc im odkryć prawdę o sobie – mówi ks. Ryszard Skowronek, prefekt w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym i opiekun roku propedeutycznego.

Obecnie w Domu Kleryckim w Brennej przygotowanie do seminarium rozpoczęło 22 kandydatów. Roczny okres propedeutyczny zakończą oni w czerwcu 2017, po czym będą mogli rozpocząć formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym oraz studia teologiczne w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

ks. sk / Katowice (KAI)