Publikujemy wypowiedź abp. Stanisława Gądeckiego po śmierci biskupa seniora archidiecezji gdańskiej:

„Zmarły abp Tadeusz Gocłowski był wybitnym członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Przez 33 lata jako biskup zawsze starał się – na tyle, na ile go pamiętam – o to, ażeby sama prawda wybrzmiała. Niezależnie od tego, jakie były opinie, stanowiska różnych biskupów – on starał się, żeby jasno przedstawić prawdę.

Starał się wychodzić naprzeciw drugiemu człowiekowi, dla którego miał zawsze życzliwe słowo. Był człowiekiem dialogu. Zarówno w Magdalence, jak i przy stworzonym przez siebie areopagu gdańskim, łączył środowiska sprzeczne albo przeciwstawne i był w stanie zaproponować coś, co nie prowadziło do rozdarcia, tylko do jakiegoś szerszego spojrzenia, do jakiejś wizji ogólniejszej.

Był człowiekiem, który kochał Kościół, bo nikt, kto by nie kochał go do tego stopnia, nie byłby w stanie tak mocno zaznaczyć się w życiu Kościoła katolickiego w Polsce, w pracach Konferencji Episkopatu Polski, a także jako arcybiskup diecezji gdańskiej. Na pewno dla Gdańska, dla archidiecezji gdańskiej, dla Polski pozostanie on symbolem człowieka dialogu i jednocześnie serdeczności ku drugiemu, człowieka otwartego”.

Abp Tadeusz Gocłowski, emerytowany metropolita gdański zmarł w szpitalu w Gdańsku, po ciężkiej chorobie. W tym roku skończyłby 85 lat…

Zobacz też:
Zmarł abp Tadeusz Gocłowski
Słowo metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia po śmierci abp. Gocłowskiego