Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w bazylice kolegiackiej w Poznaniu była punktem kulminacyjnym obchodów stulecia Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej. „Pielęgnowanie tradycji i obyczajów Kurkowych Bractw Strzeleckich – wynikających z tysiącletniej historii państwa polskiego i jego chrześcijańskich korzeni – winno cechować się wspólną i indywidualną odpowiedzialnością. Winno umacniać braterstwo i przyjaźń ludzi. Winno dążyć do zachowania kulturowego dziedzictwa w jednoczącej się Europie” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki przypomniał uczestnikom uroczystości dzieje Bractw Kurkowych w Polsce. „Powstały one już w średniowieczu, jako organizacja przygotowująca mieszczan do zbrojnej obrony miasta. Na ziemiach polskich pojawiły się one na Śląsku i Wielkopolsce w XIII i XIV wieku. Ich patronem był św. Sebastian. Duża ilość konfliktów zbrojnych sprawiała, że musieli być oni w ciągłej gotowości bojowej” – mówił metropolita poznański.

Po latach zaborów w Wielkopolsce, gdzie bractwa kurkowe były liczne i popularne, zrodziła się myśl i potrzeba ich zjednoczenia we wspólnej organizacji. „7 sierpnia 1922 roku doszło w Poznaniu do spotkania przedstawicieli ponad 130 towarzystw strzeleckich, głównie z obszaru byłego zaboru pruskiego. Powołali oni do życia Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich Zachodnich Ziem Polskich. Zapoczątkowany został proces stopniowego tworzenia ogólnopolskiej struktury w ramach której – do wybuchu II wojny światowej – znalazła się większość polskich bractw kurkowych. Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój ruchu brackiego. Niemcy wysyłali członków bractw do obozów koncentracyjnych, lub ich rozstrzeliwali” – przypomniał abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nawiązał do statutu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, którego zawołanie brzmi: „Bóg – Honor – Ojczyzna”, a naczelne hasło: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”.

„Aktualny Statut Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej (ustanowiony dnia 12 marca 2011 roku w Poznaniu) stanowi bardzo mądrze, iż Zjednoczenie nie jest związane z żadną partią polityczną. Wśród szczytnych celów swego istnienia Zjednoczenie wymienia budzenie świadomości poczucia obowiązków obywatelskich, patriotycznych i państwowych względem państwa polskiego, szerzenie idei Kurkowych Bractw Strzeleckich przejawiających się działaniem na rzecz umacniania braterstwa i przyjaźni ludzi szczególnie w społecznościach lokalnych; zachowanie własnego kulturowego dziedzictwa w jednoczącej się Europie” – zauważył abp Gądecki.

Nawiązując do nauczania proroka Ezechiela o zbiorowej i indywidualnej odpowiedzialności przed Bogiem abp Gądecki zauważył, że Bóg „również od współczesnych domaga się sprawiedliwości i życia zgodnego z przymierzem, a tam, gdzie tego brak – wzywa do nawrócenia”.

„To nauczanie o odpowiedzialności zbiorowej i indywidualnej nie straciło nic ze swej aktualności. Ono obowiązuje także każdego z członków Bractw Kurkowych. Wolność i odpowiedzialność idą bowiem w parze. Prawdziwa wolność objawia się przez odpowiedzialność, przez sposób działania, który wyraża przyjęcie współodpowiedzialności za świat, za samych siebie i za innych” – mówił metropolita poznański.

Wśród podstawowych zadań stojących przed braćmi kurkowymi wymienił katolickie wychowanie swoich dzieci. „Wychowywać znaczy tak uformować dziecko, aby się ciągle rozwijało fizycznie, intelektualnie, społecznie, moralnie, religijnie. Aby umiało wypełnić wszystkie swoje życiowe zadania, swoje powołanie” – podkreślił abp Gądecki.

Zauważył, że szczególna odpowiedzialność wiąże się z obszarem przedsiębiorczości, gdzie trzeba dawać świadectwo o wartościach Królestwa Bożego, ponieważ chrześcijanie mają obowiązek łączyć dążenie do zysku z troską o rozwijanie solidarności.

„Wszyscy tutaj zebrani ponosimy też odpowiedzialność przed Bogiem za każde wypowiedziane słowo. Dar mowy jest wielkim uzdolnieniem, które udziela możliwości czynienia wielkiego dobra. Słowem można podnosić innych na duchu, przekazywać prawdę, Ewangelię, dzielić się swoim doświadczeniem w celu udzielenia pomocy. Jeśli jednak język stanie na usługach nienawiści i szukania własnej korzyści, wówczas mowa ludzka wyrządza innym wiele zła” – zauważył metropolita poznański.

W uroczystości wzięły udział liczne delegacje Bractw Kurkowych działających w Polsce. Polskie bractwa kurkowe należą do Europejskiego Stowarzyszenia Strzelców Historycznych, zrzeszającego ok. 3 miliony członków.