Życie i rodzina to dar Boży, którego zawsze trzeba bronić – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC 16 czerwca podczas XII Marszu dla Życia i Rodziny w Gdańsku. Wzięło w nim udział ponad 20 tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego a także przyjezdnych osób z całej Polski.

„Bardzo się cieszę, że jest tak dużo osób! Życie jest najważniejsze, rodzina jest najważniejsze. Życie i rodzina to dar Boży, którego zawsze trzeba bronić. Dlatego wasze świadectwo jest piękne – stawanie po stronie życia. Pokazujecie, że rodzina pełna wartości, Boga jest mocna przede wszystkim miłością. Widzimy, ile rodzin jest tu dziś! Razem bronimy życia, świętujemy życie. Jesteśmy dumni z naszych wartości” – mówił abp Tadeusz Wojda SAC podczas XII Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Gdańska.

Wydarzenie poprzedzone było czuwaniem zorganizowanym w Kaplicy Królewskiej od 10:00-14:00. Sam marsz rozpoczął się o godzinie 15:00 i spod Kaplicy Królewskiej dotarł na Plac Zebrań Ludowych. Wzięły w nim udział całe rodziny, przedstawiciele przedszkoli, szkół oraz organizacje działające w Kościele katolickim. Na ponad 100-metrowej fladze niesionej przez uczestników, powiewało hasło towarzyszącego marszowi tegorocznego Festiwalu Życia – „Zaufaj Panu”.

Podczas III Festiwalu dla Życia, obok specjalnie stworzonego zespołu Festiwalu, wystąpili także: Mocni w Duchu, Arka Noego, Edzio i Łzy. Wśród prelegentów tzw. strefy inspiracji byli: bp Piotr Przyborek, Tymoteusz Filar, Robert Friedrich „Litza”, Ewelina Chełstowska, ks. Dominik Chmielewski SDB, Michał Koterski, ks. Rafał Główczyński „Ksiądz z Osiedla” oraz s. Urszula Kłusek SAC. Organizatorzy zapewnili m.in. dostęp do wiedzy i wsparcie dla rodzin w strefie specjalistów. Uczestnicy Festiwalu mieli okazję skorzystać z warsztatów, ścianki wspinaczkowe oraz licznych atrakcji z oferty stoisk przedszkoli i szkół.

„Wielka radość dotyka nas jako organizatorów: zobaczyć tak wielki tłum uczestników. Jest to wydarzenie oddolne, społeczne z inicjatywy nas – wiernych Archidiecezji Gdańskiej. Jesteśmy dumni z naszych wartości, naszych rodzin. W centrum naszego życia jest Bóg i to pokazaliśmy w Gdańsku. Cieszę się, że tak wiele wspólnot, organizacji było z nami dziś” – podkreśla Artur Kurkowski, prezes Fundacji Activni, współorganizator wydarzenia.

Przygotowania do inicjatywy trwały 9 miesięcy. Zaangażowane w nią zostały setki osób z pomorskich wspólnot, stowarzyszeń oraz biura Festiwalu dla Życia. Odbyły się dziesiątki spotkań w parafiach Archidiecezji Gdańskiej.

Tegoroczna edycja Marszu i Festiwalu poprzedzona była rekolekcjami w parafii św. Jakuba u gdańskich Kapucynów.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Episkopatu Polski, abp Tadeusza Wojdy SAC metropolity gdańskiego oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Przemysław Kurkowski / BP KEP

www.festiwaldlazycia.pl

Fot. Festiwal dla Życia w Gdańsku 2024

BRAK KOMENTARZY