Był dla diecezji pierwszym ojcem, na barkach którego spoczęła odpowiedzialność nie tylko za struktury administracyjne nowej diecezji, ale także za duszpasterstwo. Liczba dzieł jest imponująca – mówił abp Władysław Ziółek, biskup senior archidiecezji łódzkiej, współpracownik i przyjaciel śp. bp. Alojzego Orszulika podczas Mszy św. pogrzebowej. Przewodniczył jej 1 marca w katedrze łowickiej abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Abp Ziółek w homilii podczas uroczystości pogrzebowych śp. bp. Alojzego Orszulika przywołał m.in. pierwszy list pasterski Zmarłego do diecezjan. Pisał w nim: „Chcę być pasterzem wszystkich, na wzór Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Chcę się troszczyć o wszystkie owce owczarni łowickiej, o zdrowe i chore, kalekie, ułomne, cierpiące, zagubione i te, które zaginęły. Chcę doprowadzić do Boga te, które nie są z tej owczarni, które nie doznały łaski wiary. Chcę podnosić, leczyć i umacniać tymi środkami, które nam zostawił Chrystus Pan – słowem Bożym i sakramentami. Mam być stróżem wiary i czystości obyczajów”. – Jak dzisiaj nie wypowiedzieć przed Przedwiecznym Pasterzem wdzięczności za to, co w posłudze bp. Alojzego się dokonało. Był dla diecezji pierwszym ojcem, na barkach którego spoczęła odpowiedzialność nie tylko struktur administracyjnych nowej diecezji, ale także za duszpasterstwo. Liczba dzieł jest imponująca – mówił abp Ziółek, wymieniając zaangażowanie biskupa Orszulika.

– Wdzięcznością wobec zmarłego biskupa Orszulika wspominam naszą braterską współpracę między naszymi Kościołami łódzkim i łowickim, od pierwszych chwil utworzenia diecezji łowickiej w tak bliskim sąsiedztwie z Łodzią. Wspólne dzielenie odpowiedzialności za nasze Kościoły nabrało szczególnego wymiaru od czasu ustanowienia przez św. Jana Pawła II metropolii łódzkiej, którą stworzyły nasze wspólnoty diecezjalne. Biskup Alojzy przez wszystkie lata, także po przejściu na emeryturę, był zawsze żywo obecny w naszych wzajemnych relacjach. Jemu też poniekąd diecezja łódzka zawdzięcza wizytę Jana Pawła II już podczas trzeciej papieskiej pielgrzymki do Polski w 1987 r. – wspominał abp Ziółek.

Ceremoniom pogrzebowym przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba. Ciało biskupa Orszulika złożono w krypcie prymasowskiej łowickiej katedry. W kryptach łowickiej bazyliki katedralnej nazywanej „Wawelem Mazowsza” spoczywa dwunastu arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Spoczywają tam m.in. prymasi Jan Lipski, Mikołaj Jan Prażmowski, Krzysztof Antoni Szembek, Adam Ignacy Komorowski i Władysław Aleksander Łubieński.

KAI/ BP KEP

Zobacz też:
>>Relacja na stronie diecezji łowickiej
>>Archiwalne nagrania 
>>Galeria zdjęć z Mszy św. pogrzebowej:Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Alojzego Orszulika SAC, Łowicz, 1.03.2019 r.

BRAK KOMENTARZY