Te spotkania on-line, to coś więcej niż tylko zebranie opinii, ale chodzi o doświadczenie wspólnoty Kościoła, która się zbiera we wierze w Duchu Świętym. Dlatego taka decyzja, że chcemy się spotykać zespołami, które są w jakiej interakcji i doświadczyć relacji w Panu Bogu. Bardzo was do tego zapraszam! – mówił abp Ryś do mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej.

W cztery poniedziałki marca tj. 7,14, 21, i 28 marca br. odbędą się cztery spotkania synodalne on-line, w których mogą wziąć udział osoby, które chciałyby uczestniczyć w Synodzie, a nie należą do żadnej grupy synodalnej. Wraz z uczestnikami grup synodalnych będą łączyć się księża biskupi posługujący w Archidiecezji.

– W każdym z tych spotkań on-line będzie brał udział któryś z księży biskupów. Jeśli powstaną trzy grupy, to każdy z nas będzie w jednej z tych grup uczestnikiem. Głównie po to, żeby słuchać. Do tego zachęca nas Ojciec Święty, bo na tym etapie biskupi nie są od tego, by wiele mówić, ale żeby posłuchać. – podkreślił abp Grzegorz Ryś.

Grupy liczyć będą 8 – 10 osób. Każda grupa spotka się czterokrotnie w kolejne poniedziałki marca, a potkania będą trwały godzinę.

Odpowiadając na pytanie dlaczego spotkania synodalne on-line abp Grzegorz wyjaśnia – synod ma być formą doświadczenia Kościoła – czyli rozmawiamy o synodalności i chcemy jej doświadczyć. Chcemy doświadczyć spotkania i to takiego spotkania, które nie jest tylko zgromadzeniem zespołu parlamentarnego który dyskutuje na jakiś temat, ale spotkaniem, które dokonuje się we wierze, tzn. w Duchu Świętym. Słuchamy nawzajem siebie, a słuchając siebie słuchamy tych inspiracji, które przychodzą od Ducha Świętego, w którym próbujemy rozeznawać co w naszym Kościele się dzieje z Niego, albo co się z Niego – niestety- się nie dzieje! – dodaje metropolita łódzki.

Osoby, które chciałby wziąć udział w spotkaniach synodalnych on-line proszone są o przesłanie do 1 marca zgłoszenia za pomocą poniższego FORMULARZA. Na wskazany adres e-mail w odpowiedzi organizatorzy prześlą potrzebne informacje o spotkaniu i link.

archidiecezja.lodz.pl