Austria: Otwarto międzynarodowe sympozjum poświęcone Janowi Pawłowi II

0
51

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wziął udział w międzynarodowej konferencji „Jan Paweł II. Filozof, poeta, kapłan, polityk, papież: życie dla wolności. Dzieło życia – siła oddziaływania” zorganizowanej w jubileuszowym roku setnych urodzin Jana Pawła II w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej im. Benedykta XVI w Heiligenkreuz w Dolnej Austrii.

Abp Gądecki wygłosił wykład na otwarcie sympozjum. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie papieża Jana Pawła II jako „doktora i nauczyciela Kościoła na przełomie tysiącleci”. Zdaniem Przewodniczącego Episkopatu Polski, który jest propagatorem inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła, trwające do dziś zafascynowanie osobą Papieża Polaka wynika z „autentycznej świętości”.

Abp Gądecki zaznaczył, że intelektualne, teologiczne i polityczne dzieło Karola Wojtyły nie da się zrozumieć bez jego osobistego poświęcenia się w równej mierze Bogu i bliźniemu. „Karol Wojtyła starał się zawsze zbliżać ludzi do Boga” – stwierdził arcybiskup. „Uczył żyć i żył tak, jak nauczał”. Wieloletnie i niestrudzone dzieło Jana Pawła II – począwszy od zmagań o wolność i sprawiedliwość aż po przestrogę przed ateizmem i napierającą ideologią sekularyzmu na świecie – jest ciągle aktualne.

Obszerny program sympozjum przedstawił osobę i dzieło papieża Jana Pawła II w czterech głównych blokach tematycznych: „Pochodzenie i charakter”, „Oblicza jego osobowości”, „Jego teologia i filozofia” oraz „Wgląd w jego myślenie”.

Konferencja zakończyła się 30 września, można ją było śledzić na żywo na kanale YouTube „Stift Heiligenkreuz”.

Więcej: www.niedziela.pl

Zdjęcie ilustracyjne: Czesław Ogrodnik/ www.niedziela.pl

BRAK KOMENTARZY