O wdzięczności Bogu za niepodległość, o tożsamości narodowej i potrzebie jedności oraz troski o wolność Ojczyzny mówili biskupi podczas uroczystości, jakie miały miejsce w całej Polsce z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w roku 100-lecia odzyskania jej przez nasz kraj.

Główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości miały miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Arcybiskup mówił o tym, że stabilna przyszłość Polski zależy od odnowy pięciu filarów życia wspólnotowego: wiary, sumień, pamięci o przeszłości, kultury i sfery politycznej. Podkreślał potrzebę troski o pamięć i kształtowanie sumień.

>>homilia

„Miłość Ojczyzny wzywa nas do respektowania praworządności i szacunku dla siebie nawzajem. Wzywa do otwarcia naszych serc dla drugich, do włączania, a nie wykluczania, do jednoczenia, a nie dzielenia, do przygarniania, a nie odrzucania” – mówił prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. za Ojczyznę w katedrze gnieźnieńskiej. Prymas, nawiązując do świętowanej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że jako naród zachowaliśmy własną tożsamość i suwerenność, biorąc za podstawę przetrwania nie środki potęgi, ale własną kulturę.

>>homilia

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w katedrze wawelskiej mówił o tym, że walka o wolność to również „walka o wolność wewnętrzną, by ją w sobie ocalić i by stała się fundamentem wolności zewnętrznej”. Podkreślił też potrzebę modlitwy „o nadzieję, iż dzban miłosierdzia Bożego dla Polski i Polaków nigdy się nie wyczerpie”. „Musimy wołać z pokorą ale i mocą wiary „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!” – podkreślał.

>>relacja

Na Jasnej Górze, abp Wacław Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze w czerwcu 1979 r.: „Tutaj zawsze byliśmy wolni”. – Jeżeli jubileusz stulecia odzyskania niepodległości ma być czasem błogosławionej nadziei na przyszłość, musimy wsłuchać się w słowa modlitwy kolekty, że nasza Matka i Królowa otacza miłością macierzyńską nasz naród, broni go w niebezpieczeństwach, udziela pociechy w utrapieniach i wspiera go w dążeniu do niebieskiej Ojczyzny – powiedział.

W Lublinie abp Stanisław Budzik wspominał tych, którzy poświęcali się i ginęli dla Ojczyzny. „Podziwiamy ojców niepodległej Polski za to, że dla dobra Ojczyzny potrafili się wznieść ponad podziałami. Prezentowali przecież rozbieżne formacje polityczne, rożne koncepcje dochodzenia do niepodległości. Ale w najważniejszym momencie umieli się wznieść ponad istniejące podziały” – podkreślał abp Budzik.

Abp Sławoj Leszek Głódź mówił również o tych, którzy walczyli za wolność ojczyzny. „W dniu Narodowego Święta Niepodległości oddajmy im należny hołd i część. Ku nim kierowane będzie, powtarzane i skandowane w różnych miejscach Ojczyzny wołanie: Cześć i chwała Bohaterom!” – apelował.

„Niech nasza Ojczyzna będzie zawsze wspólnym dobrem obywateli, każdego i każdej z nas, niech będzie szczególnym dobrem przyszłych pokoleń, tym niepowtarzalnym darem, który przeniesiemy w przyszłe lata, a nawet wieki” – podkreślał w Białymstoku abp Wojda, wzywając do modlitwy w intencji Ojczyzny.

We Wrocławiu, abp Józef Kupny zwrócił uwagę na język i sposób debaty politycznej w naszym kraju. Mówił, że szczególny niepokój budzi język politycznej debaty: rzucanie oskarżeń, podejrzeń, brak szacunku dla przeciwnika politycznego. „Takie postępowanie negatywnie oddziaływanie na obywatelach, powoduje wzajemną niechęć oraz sprzyja radykalizowaniu się pewnych grup i zamykaniu na innych” – powiedział.

Zdaniem abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, stając na progu nowego 100-lecia należy włączyć się w budowanie przyszłości Polski duchem „ofiarności i ofiary” oraz „służby i bezinteresowności”, które są zaprzeczeniem „reklamowej konsumpcji” i stoją w opozycji do „rozkładającego wszystko praktycznego materializmu”.

„Potrzebna jest nam nie tylko odwaga do walki, potrzebna nam jest odwaga do tego, aby być uczciwym człowiekiem w pracy, w życiu rodzinnym, w szkole; wszędzie tam, gdzie jesteśmy” – mówił w Przemyślu abp Adam Szal.

„Ten prawdziwie kocha Ojczyznę, kto z oddaniem służy jej synom i córkom” – powiedział natomiast bp Romuald Kamiński podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w diecezji warszawsko-praskiej.

Abp Andrzej Dzięga w Szczecinie podkreślał: „Nie bój się dla Polski pracować, tak jak potrafisz. Jesteś Polsce potrzebny. Daj to, co możesz dodać. Złóż to w Bożych dłoniach. Nie bój się dla Polski cierpieć, bo Boża droga wymaga też trudu i wyrzeczeń, cierpliwości i cierpienia. I przede wszystkim nie bój się kochać”.

BP KEP/ KAI/ diecezje

Zobacz też:
>>Rozmowa z Prymasem Polski

BRAK KOMENTARZY