Wiara daje nam nadzieję, że historia ludzka nie zmierza do absurdu trwających wojen – podkreślał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski 15 sierpnia na Jasnej Górze. Biskupi podczas Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w rocznicę „Cudu nad Wisłą” mówili m.in. o potrzebie pokoju i pomocy potrzebującym oraz zaufania Bogu.

Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów przybyło na Jasną Górę na główne uroczystości Wniebowzięcia NMP. „Znów zdumiewa świat i Europę polska solidarność, która oznacza jeden drugiego brzemiona nościeˮ – mówił abp Wacław Depo podczas Sumy odpustowej na Jasnej Górze. Nawiązał on do pomocy, jakiej udzielają Polacy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. Podkreślał, że wiara daje nam nadzieję, że „historia ludzka nie zmierza do absurdu trwających wojen ani katastroficznego nuklearnego końca”.

Wcześniej na Jasnej Górze, w czasie Mszy św. dla warszawskich pielgrzymów, kard. Kazimierz Nycz prosił o modlitwę o pokój, która choć przede wszystkim odnosi się do Ukrainy, to dotyczy też ogólnego niepokoju, w którym pogrąża się dzisiejszy świat.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w uroczystość Wniebowzięcia NMP Mszy św. w sanktuarium maryjnym w Lutyni. „Wniebowzięcie Maryi mówi nam, że nasze ziemskie życie ma przyszłość, że nie kończy się grobem, że jesteśmy przeznaczeni do życiaˮ – mówił. Podkreślał, że Maryja pokazuje nam, że jeśli chcemy, aby nasze życie było szczęśliwe, na pierwszym miejscu trzeba postawić Boga. Odpust połączono z dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego, który 13 sierpnia 1972 r. koronował obraz Matki Bożej Lutyńskiej.

„Maryja – Królowa Życia opiekuje się nami – ludźmi pielgrzymującymi z Ziemi do Nieba. Za Jej przyczyną zostaniemy doprowadzeni do wieczności. Ona odniosła zwycięstwo nad szatanem!ˮ – mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w sanktuarium w Ludźmierzu.

Abp Jędraszewski wezwał, w kontekście Święta Wojska Polskiego i wojny na Ukrainie, by Polacy trwali w jedności bez względu na różnego rodzaju podziały.  „Modlitwa o jedność zakłada trwanie przy niezmiennych wartościach: przy Chrystusie i Maryi, odrzucanie wszelkich kłamstw i fake’ów; dążenie do prawdy” – powiedział.

Wcześniej, o północy z 14 na 15 sierpnia, Pasterce Maryjnej przy ołtarzu polowym w Ludźmierzu przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. „Maryja idzie do nieba, ale nie sama. Idzie tam, aby pokazać, że niebo jest dla nas. Jej Wniebowzięcie to ikona naszej wieczności. Zrealizuje się, jeśli już dziś będziemy chcieli za Nią iść” – podkreślił w homilii.

Biskupi nawiązywali też do obchodzonego 15 sierpnia w naszym kraju rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego.

Centralne uroczystości 102. rocznicy „Cudu nad Wisłą” odbyły się na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. w Ossowie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Gerhard Müller, a koncelebrował m.in. biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. „Pragniemy nie tylko Bogu dziękować, ale prosić Go, aby obdarzał nas i cały świat pokojemˮ – powiedział biskup warszawsko-praski na rozpoczęcie Eucharystii. Kard. Müller w homilii wskazywał zaś na Maryję jako naszą orędowniczkę w niebie.

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda przedstawił historię maryjnego święta i przypomniał, że wiąże się ono z niezwykle ważnym wydarzeniem wpisującym się w historię Polski. Jest nim wielkie zwycięstwo nad wrogą Armią Czerwoną, która w roku 1920 zagrażała nie tylko Polsce, ale i całej chrześcijańskiej. „Nie byłoby tego zwycięstwa, gdyby nie modlitwa całej chrześcijańskiej Polskiˮ – podkreślił.

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz powiedział podczas Mszy Świętej w katedrze polowej, że Święto Wojska Polskiego stanowi okazję, by podziękować żołnierzom za „wypełnianie swojej żołnierskiej powinności na wzór Maryi tzn. w duchu służby”.  Zawierzył też żołnierzy opiece Maryi. Wieczorem zaś, w Częstochowie, gdzie wygłosił rozważania Apelu Jasnogórskiego,  modlił się: „Z miłością i nadzieją polscy żołnierze kierują do Ciebie Maryjo modlitwę o pokój, oby nigdy nie byli zmuszeni do działań bojowych poza poligonowymi ćwiczeniami”.

Abp Józef Guzdek podczas Mszy św. w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku przypomniał zaś, że nigdzie na kartach Ewangelii nie znajdziemy zachęty do wojny i przemocy, a nauczanie Jezusa było nieustannym wzywaniem do miłości, przebaczenia i budowania braterskich relacji pomiędzy ludźmi.

W sanktuariach maryjnych uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Matki Bożej trwają często kilka dni. W niedzielę Msza św. oraz procesja z bazyliki do kaplicy Domku Matki Bożej zainaugurowały odpust w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kulminacja nastąpi za tydzień. Tegoroczne uroczystości mają tam szczególny wymiar, ponieważ 19 sierpnia minie 20 lat od ostatniej wizyty św. Jana Pawła II w sanktuarium i jego modlitwy zawierzenia Maryi.

KAI/ diec./ BP KEP

Zob. też:

 

BRAK KOMENTARZY