Biskup Ignacy Dec wspólnie z pielgrzymką parlamentarzystów i samorządowców modlił się na wzgórzu Kahlenberg o przetrwanie chrześcijańskiej Europy. Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej zorganizowało w dniach od 22 do 24 września 2017 roku pielgrzymkę do Wiednia. Okazją były obchody 334. Rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

Jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki była wizyta na wzgórzu Kahlenberg, gdzie Biskup Świdnicki Ignacy Dec odprawił dla pielgrzymów Mszę Świętą. To ważne miejsce dla historii Europy, którego znaczenie jest niedoceniane w Polsce. Z tego wzgórza w 1683 roku król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami o Wiedeń.

W homilii hierarcha m.in. podkreślił , że to sam król zwycięstwo chrześcijańskiej armii przypisał Bogu, parafrazując znane zawołanie „Przyszedłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył.”

Biskup zauważył, że już w 17. wieku były plany przekształcenia Europy w kalifat. Z Wiednia wojska muzułmańskie miały pójść na Rzym, w którym bazylika św. Piotra miała zostać przekształcona w meczet. Wówczas na przeszkodzie stanęło polskie wojsko.

– Obecnie również mamy ważny i niebezpieczny czas. Znowu mamy zagrożenie cywilizacji chrześcijańskiej w Europie – mówił bp Ignacy Dec. – Chrześcijaństwo i Islam, dwie kultury i dwie religie absolutnie nie są do pogodzenia bo opierają się na odmiennych zasadach.

Hierarcha nawiązując do zwycięstwa polskiego króla zaznaczył, że obecnie również możemy wiele zrobić. – Nie jesteśmy potęgą militarną ani ekonomiczną w Europie, ale możemy być potęgą duchową i potęgą zasad – mówił. – Modlimy się tu aby nasza cywilizacja przetrwała.

W pielgrzymce udział brało ponad 40 samorządowców z diecezji świdnickiej, wójtów, burmistrzów, radnych i pracowników jednostek samorządowych, którzy już po raz drugi wspólnie ze swymi kapłanami uczestniczyli w podobnym wydarzeniu.

Mirosław Jarosz /w Akcji

BRAK KOMENTARZY