Bp Janocha: najważniejszym zadaniem sztuki jest pomoc w odkrywaniu Boga

19-02-2017
1264

Najważniejszym zadaniem sztuki jest pomóc odkryć obraz Boga w człowieku – podkreślił bp Michał Janocha. W liturgiczne wspomnienie bł. Fra Angelico, patrona artystów, twórców i historyków sztuki w stołecznym kościele św. Dominika na Służewie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji ludzi kultury. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

W homilii bp Janocha przypomniał, że człowiek został stworzony na obraz Boży i na Boże podobieństwo. – W tradycji łacińskiej te słowa traktowane są synonimicznie, tymczasem Ojcowie Wschodni rozróżniają je. Każdy obraz Boga w człowieku jest święty w związku z tym ludzka osoba jest święta z racji swojego istnienia, a więc powołania do życia – mówimy wówczas o tzw. świętości ontycznej – tłumaczył duchowny.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w przeciwieństwie do obrazu samo podobieństwo można uzyskać lub stracić, jak w przypadku okopconej czy oszpeconej ikony. – Wówczas choć nie przestaje być nadal święta przestaje być czytelna czyli postać na niej przedstawiona przestaje być podobna do pierwowzoru. To samo się dzieje w człowieku poprzez grzech. W związku z tym Chrystus przychodzi by poprzez swoją Krew zmyć brud naszych grzechów by ta pobrudzona człowiecza ikona odzyskała podobieństwo do Boga, by na nowo stała się piękna – powiedział kaznodzieja.

Bp Janocha wskazał, że tymi, którzy w sposób szczególny starali się dostrzegać obraz Boga w człowieku pomagając jednocześnie ludziom go dostrzec byli bł. Fra Angelico oraz bł. Brata Alberta. – Choć łączył ich jeden cel to dożyli ku niemu innymi drogami – zwrócił uwagę kaznodzieja. – Brat Angeliko uświęcił się w swoim zakonie poprzez sztukę a Brat Adam poprzez odrzucenie sztuki. Dominikanin uświęcił się poprzez malowanie obrazów, a Adam Chmielowski odrzucił obrazy malowane by odkryć, że najważniejszym obrazem jest obraz Boga w człowieku, a szczególnie w odrzuconym i cierpiącym, czego jak gdyby przeczuciem był jego obraz ECCE HOMO – zauważył bp Janocha.

Na zakończenie liturgii bp Janocha pobłogosławił dwie ikony ukazując tajemnicę Zwiastowania bliską bł. Fra Angelico

Po Mszy św. w podziemiach świątyni odbył się kameralny koncert Antoniny Krzysztoń.

KAI/BPKEP

Zdjęcie ilustracyjne: Wojciech Łączyński/archwwa.pl