Bądźmy razem w tym wielkim dziele modlitwy i towarzyszenia rozeznającym powołanie i tym, którzy chcą z odwagą oraz oddaniem je przeżywać – powiedział bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, zapowiadając 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania i Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

Czwarta niedziela wielkanocna nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza jest przeżywana w Kościele katolickim już po raz 57. jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Kościele w Polsce rozpocznie ona Tydzień Modlitw o Powołania do szczególnej służby w Kościele.

 Ojciec Święty Franciszek przygotował na Światowy Dzień Modlitw o Powołania orędzie zatytułowane „Słowa Powołania”. „Zachęcam, by się zapoznać z tym orędziem. Jest ono niesamowicie ważne nie tylko dla tych, którzy rozeznają powołanie, ale i dla nas, przeżywających już swoje powołanie, byśmy potrafili dziękować, z odwagą je przeżywać, pokonywać znużenia, a jednocześnie uwielbiać Boga za to, co nam ofiarował” – podkreślił bp Marek Solarczyk.

Jak poinformował delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, do parafii tradycyjnie trafiły przygotowane przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań materiały. Są one skupione wokół tematyki roku duszpasterskiego, dlatego noszą tytuł będący jego hasłem: „Oto Wielka Tajemnica wiary”. Materiały zawierają m.in. pomoce liturgiczne, świadectwa osób powołanych i konspekty katechez na Tydzień Modlitw o Powołania.

Jednym z elementów modlitwy i troski o powołania jest organizowana co roku w drugą sobotę maja pielgrzymka rodzin osób powołanych i wspierających powołania. „W tym roku ze względu na epidemię pielgrzymka w tak znanym nam wymiarze się nie odbędzie. Ale w drugą sobotę maja, 9 maja, o godzinie 13.30 będę przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze” – zapowiedział bp Solarczyk. Podkreślił, że podczas Eucharystii będzie polecał Bogu wszystkie intencje rozeznających powołanie oraz rodzin osób powołanych i tych, którzy wspierają powołania.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Po raz pierwszy  był obchodzony 12 kwietnia 1964 roku. W tym dniu wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego, rozważają też papieskie orędzie przygotowane na ten czas.

Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Dzieło wspiera powołania misyjne m.in. poprzez akcję AdoMIS, która zachęca do adopcji misyjnych seminarzystów.

BP KEP

Zobacz też:
>>Orędzie Ojca Świętego Franciszka 
>>Plakat i nagranie wideo (do pobrania)
>>Statystyki (zob. też: Annuarium Statisticum 2020)
>>Niedziela Dobrego Pasterza – święto patronalne papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła (materiały do pobrania)
>>AdoMIS

Zdjęcie ilustracyjne: Archiwum BP KEP