Specjalną ekspozycję poświęconą śp. abp. Bronisławowi Dąbrowskiemu z okazji 100-lecia jego urodzin będzie można obejrzeć 26 sierpnia w Brańszczyku koło Wyszkowa. W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się tam otwarte integracyjne spotkanie uczestników rekolekcji dla osób niepełnosprawnych, chorych i starszych, których współorganizatorem był abp Dąbrowski. Patronat honorowy nad wydarzeniem pod hasłem „Brama Nieba” objął m.in. Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, z którym śp. abp Bronisław Dąbrowski związany był ponad 40 lat.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, która jest patronką Polskiej Prowincji Księży Orionistów, w Brańszczyku k. Wyszkowa podczas turnusu wszasorekolekcji dla niepełnosprawnych, odbędą się obchody 100. rocznicy urodzin śp. abp. Bronisława Dąbrowskiego – orionisty, a w latach 1969-1993 sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie pod hasłem „Brama Nieba” jest otwarte dla wszystkich, którzy zgłoszą swój udział poprzez formularz na stronie www.bramanieba.pl.

– Brama Nieba to przede wszystkim jeden z tytułów Matki Bożej. Ponadto jest to otwarte, integracyjne spotkanie uwielbieniowe  – mówi ks. Łukasz  Mikołajczyk, duszpasterz niepełnosprawnych i wolontariuszy oraz dyrektor Domu Emeryta i Domu Rekolekcyjnego w Brańszczyku.

 Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00. W jego programie zaplanowano m.in. szkołę tańca na wózkach i konferencję o misji osób niepełnosprawnych w Kościele. Głównym punktem dnia będzie Eucharystia, której o godz. 16 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wieczorem odbędzie się adoracja w monstrancji w kształcie Matki Bożej Fatimskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą: wystawa poświęcona abp. Dąbrowskiemu, upamiętniająca m.in. jego związek z turnusami dla osób niepełnosprawnych, a także animacje, gry i zabawy, warsztaty plastyczne oraz muzyczne uwielbienie Pana Boga, które poprowadzi zespół Eo Nomine.

– Wspólna radość i uwielbienie Boga są czymś bardzo oczywistym i naturalnym. W towarzystwie naszych podopiecznych-aniołów jest tej radości tak wiele, że bardzo chcemy się nią podzielić z innymi. Dlatego zapraszamy na ten jeden dzień wszystkich naszych podopiecznych i wolontariuszy, przyjaciół, darczyńców oraz wszystkich tych, którzy chcą nas poznać – młodzież, rodziny z dziećmi, osoby samotne i w ogóle wszystkich, którzy są otwarci na Boga i drugiego człowieka – zachęca ks. Mikołajczyk.

„Brama Nieba” to jedno z wydarzeń zaplanowanych przez orionistów w ramach 100-lecia urodzin wywodzącego się z tego zgromadzenia abp. Bronisława Dąbrowskiego. Obchody jubileuszu rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. 11 czerwca tego roku uroczystościom w Grodźcu – miejscu jego urodzin przewodniczył pełniący obecnie funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Dokładny dzień urodzin abp. Bronisława Dąbrowskiego – zasłużonego dla obrony Kościoła w Polsce dyrektora Sekretariatu KEP a potem sekretarza generalnego Episkopatu,  wychowawcy młodzieży, współzałożyciela spotkań niepełnosprawnych i wolontariuszy w Brańszczyku przypada 2 listopada 1917 roku. 25 grudnia tego roku mija natomiast 20. rocznica jego śmierci.

BPKEP

Zobacz też:
>>Więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne: Archiwum Księży Orionistów