Zbliża się półmetek tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas. Z wypoczynku na koloniach, półkoloniach i krótszych wyjazdach, organizowanych przez diecezjalne Caritas w różnych rejonach Polski, skorzysta tego lata około 8 tys. osób. Akcja jest finansowana ze zbiórek organizowanych przez Caritas. Niestety dla wielu dzieci w Polsce wyjazd na wakacje, z uwagi na trudną sytuację materialną, wciąż pozostaje w sferze marzeń. W tym roku akcja nabrała dodatkowego znaczenia, dając dzieciom szansę na integrację i odbudowanie relacji z rówieśnikami po okresie izolacji i nauki zdalnej.

Nauka zdalna i brak codziennego kontaktu odcisnęły swoje piętno na najmłodszych. Jak przyznaje Maryla Jaskułowska, wychowawczyni na koloniach Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach nad Liwcem, część dzieci wyjeżdża na wakacje zamknięta w sobie, obarczona bagażem trudnych doświadczeń z czasu pandemii. Otwierają się pod wpływem zajęć integracyjnych, opowiadają o swoich przeżyciach, odnajdują radość we wspólnej zabawie.

Chwila wytchnienia po trudnym roku

– Wakacyjny wypoczynek, w różnych formach, organizują w tym roku 23 Caritas diecezjalne. To one kwalifikują dzieci na kolonie, bo pracując na co dzień w lokalnych środowiskach najlepiej znają potrzeby rodzin – tłumaczy ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Wspieramy ich działania, przekazując na organizację kolonii środki pochodzące m.in. z dystrybucji świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i innych zbiórek. Potrzeby wciąż są ogromne. Wiele rodzin nie może pozwolić sobie na dłuższy wakacyjny pobyt swoich dzieci poza domem. W tym roku jest szczególnie ważne, aby zapewnić najmłodszym wytchnienie po tych niełatwych doświadczeniach związanych z pandemią, nauką zdalną i izolacją – zaznacza ks. Iżycki. I przypomina, że każdy może włączyć się w pomoc najmłodszym i spełnić ich marzenia o wakacjach w atrakcyjnych turystycznie rejonach Polski.

Sport, przyroda i muzyka

– Wakacyjna Akcja Caritas to wypoczynek, atrakcje, wycieczki, uśmiech na co dzień i świetna atmosfera bezinteresownej pomocy – wylicza Edyta Matak, kierowniczka kolonii Caritas w Urlach. Dodaje, że nad Liwcem dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale także uczą – przy czym jest to nauka daleka od szkolnej rutyny.

– Temu służy na przykład spotkanie z leśniczym, który zapoznaje uczestników kolonii z otaczającą nas przyrodą. Podczas zajęć muzycznych dzieci uczą się piosenek i zabaw tanecznych. Do dyspozycji jest też dobrze wyposażona sala komputerowa, siłownia zewnętrzna i wewnętrzna, sala gimnastyczna, boisko do piłki nożnej i plażowej – wyjaśnia pani Edyta.

Jak dodaje Maryla Jaskułowska, kolonie Caritas są cenione przez uczestników i ich rodziców.

– Dzieci bardzo polubiły kadrę i już pytają, dokąd jedziemy w przyszłym roku – śmieje się wychowawczyni. Część podopiecznych rzeczywiście od lat wyjeżdża na wakacje z Caritas.

– Jestem już siódmy raz. Robimy tu wiele fajnych rzeczy, ale najbardziej lubię śpiewać – opowiada Karolina. Na koloniach podobają jej się wycieczki, kontakt z przyrodą i to, że można poznać wiele ciekawych osób. Nowe znajomości cieszą też Daniela, który podobnie jak Karolina lubi zajęcia muzyczne – chłopiec chętnie uczy się grać na akordeonie.

W lesie, w górach i nad morzem

Muzykowanie, zajęcia plastyczne, czy sportowe – w siłowni lub na sali gimnastycznej – to alternatywa na złą pogodę. Największą atrakcją są jednak spływy kajakowe, na które dzieci czekają z utęsknieniem. Liwiec to bardzo urokliwa rzeka, a słoneczne dni zachęcają do wypoczynku nad wodą. W tym roku w Urlach odbędą się trzy turnusy kolonijne. W każdym z nich weźmie udział ok. 40 dzieci w wieku od siedmiu do 16 lat.

Szereg atrakcji czeka też na uczestników kolonii organizowanych przez Caritas Archidiecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach – malowniczo położonej miejscowości w Bieszczadach. Tutejszy ośrodek Caritas dysponuje boiskami, kortami i terenami rekreacyjnymi zajmującymi powierzchnię 8 ha. Do dyspozycji uczestników kolonii są też m.in. Ogród Biblijny, stadnina koni czy Park Owadów. Zwykle na wakacje przyjeżdża tu ok. 800 dzieci rocznie. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, z kolonii w Myczkowcach skorzysta ok. 350 dzieci.

Podobną liczbę uczestników będą miały kolonie organizowane w tym roku przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Organizatorzy zdecydowali się na wyjazdy do ośrodków położonych w Chłapowie nad morzem i w Zakopanem. W sumie przewidziano pięć turnusów dla około 350 dzieci. Program kolonijny będzie obfitować w wycieczki, gry i zabawy na świeżym powietrzu, kąpiele morskie i górskie spacery. Ważnym elementem kolonii będzie program wychowawczy „Jestem eko”, którego motywami przewodnimi są przesłanie encykliki papieża Franciszka „Laudato si’” oraz doskonale znanego najmłodszym filmu „Król lew”.

W tym roku Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje także półkolonie, w których weźmie udział ok. 250 dzieci. Odbędą się one głównie w placówkach wsparcia dziennego w Kielcach, Jędrzejowie, Chmielniku, oraz w Proszowicach. Zajęcia będą związane z atrakcyjnym dla najmłodszych tematem ekologii, nie zabraknie też wycieczek po pięknym regionie świętokrzyskim oraz zabaw i zajęć integracyjnych.

Jak pomóc?

  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci
  • Przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
  • Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Caritas Polska