Sytuacja w Wenezueli była dramatyczna jeszcze przed wybuchem pandemii. Dziś większość
mieszkańców tego kraju cierpi ubóstwo i pozostaje bezbronna wobec nowego zagrożenia. Caritas Polska dalej prowadzi akcję „Paczka dla Wenezueli”, zapewniając ratunek tysiącom rodzin. Sytuacja epidemiologiczna w Wenezueli pogarsza się. Rośnie lawinowo liczba chorych, w okresie wakacyjnym był to wzrost ośmiokrotny! Oficjalne dane z końca sierpnia mówią o 46 728 przypadkach zachorowań oraz 386 zgonach. Dzienna liczba stwierdzonych zachorowań oscyluje wokół 800.

Oficjalne dane rządowe są z pewnością niedoszacowane z uwagi na brak możliwości wykonania dostatecznej liczby testów, co wiąże się z zapaścią służby zdrowia. W szpitalach od dawna nie ma leków. Znaczna część kadry medycznej wyjechała za  granicę. Ci, którzy zostali, nie otrzymali żadnych środków ochrony osobistej, przez co wiele pracujących placówek zostało sparaliżowanych z powodu braku personelu. Wenezuelczycy unikają wizyt w przychodniach i szpitalach, bojąc się zarażenia. Wolą kontaktować się telefonicznie z lekarzem, który przepisze leki. To niestety nie koniec trudności, ponieważ leki trzeba znaleźć w aptekach, które jeszcze działają, a następnie zapłacić za nie, na co nie stać przeważającej części obywateli.

Z powodu pandemii dla Wenezuelczyków zaczyna brakować pracy także za granicą, dlatego ci, którzy wyjechali za chlebem, teraz starają się wrócić do kraju. Przekraczają granicę nie zawsze legalnie, w związku z tym nie ma mowy o skutecznej kontroli epidemicznej. Wenezuelczycy wracają do rodzin, licząc, że wspólnymi siłami uda się przeżyć ten najtrudniejszy czas, choćby uprawiając warzywa w przydomowych ogródkach. Niestety, na domiar złego, wschodnią część kraju nawiedza seria katastrofalnych powodzi, podtapiając liczne miejscowości w regionie Guayana i powodując duże straty w uprawach. To wszystko pogłębia kryzys żywnościowy, którym zagrożonych jest nawet 85% społeczeństwa. Uruchamia się lawina przyczynowo-skutkowa – głód osłabia układ odpornościowy i sprawia, że ludzie są podatni na wszelkiego rodzaju infekcje.

— Ludzie się boją. W naszej parafii, dziękować Bogu, nie ma zbyt wielu zgonów z powodu koronawirusa, ale na przykład w Upata, gdzie posługiwałem wcześniej, bardzo wielu odeszło… Ostatnio zmarła bardzo bliska mi nasza pani, która musiała leczyć się w domu i w końcu wynieśli ją w czarnym worku. To są bardzo smutne obrazy. Wenezuelczycy nie mają nadziei na zmianę… Ani pod względem ekonomicznym, ani medycznym. Prawdopodobnie będzie tak, że wszyscy zachorujemy. Ci, co przeżyją, no to chwała Panu, a jeśli chodzi o pozostałych, to trzeba się modlić, żeby ksiądz zdążył do nich dotrzeć i wyspowiadać… — mówi ojciec Dawid Dziedzic, polski pallotyn przebywający na misji w Guarenas w Wenezueli.

Sytuacja gospodarcza Wenezueli, choć pozostaje w katastrofalnym stanie od dłuższego czasu, nie pogorszyła się w znaczący sposób przez pandemię. Być może dlatego, że sięgnęła już niemal dna. W kraju posiadającym największe zasoby ropy naftowej na świecie (około 303 mld baryłek) trudniej jest teraz jedynie o benzynę. Nawet firmy dostawcze przerzucają się na rowery, a wielu ludzi nie mogąc dojechać do pracy trafia na bezrobocie. Niestety nie jest też dobra sytuacja polityczna w kraju. Cenzura wprowadzona przez władze powiększa dezinformację, Internet nie jest ogólnodostępny, a badający skalę kryzysu dziennikarze, lekarze i obrońcy praw człowieka są prześladowani i aresztowani. Trudno o złoty środek, który uzdrowi Wenezuelę, jednak pomagać warto.

Caritas Polska dociera z pomocą do najbiedniejszych i od czerwca tego roku prowadzi akcję „Paczka dla Wenezueli”. Mąka, olej, fasola, ryż, mleko w proszku, cukier i kilka innych podstawowych produktów spożywczych, pozwalających na przygotowanie prostych posiłków to zawartość paczek żywnościowych, które trafiają do najbardziej potrzebujących rodzin wenezuelskich. Zawartość jednej takiej paczki ma wartość ok. 100 zł i zapewnia wyżywienie jednej rodzinie przez co najmniej tydzień.

Jak wesprzeć akcję „Paczka dla Wenezueli”?

•Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/wenezuela
•Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty:
WENEZUELA)
•Wysyłając SMS o treści WENEZUELA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Materiały do pobrania:
Zdjęcia misjonarza
https://we.tl/t-4cTklSI6y2
Zdjęcia z Wenezueli
https://we.tl/t-LeYGEtDmDA
Wywiad głosowy z o. Dawidem Dziedzicem SAC
https://we.tl/t-aGP12Mf1Zb

Caritas Polska