Caritas Warmińska i paczka dla Ukrainy

0
305
Kolejny tydzień wojny w Ukrainie i związanego z nim kryzysu migracyjnego, to kolejny tydzień intensywnej pracy Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

– Przechodzimy powoli z działania bardzo szybkiego, opartego na emocjach, do działania uporządkowanego, przewidzianego do realizacji przez kolejne miesiące wojny w Ukrainie. Przez ostatnie 2 tygodnie reagowaliśmy na pojawiające się, wciąż nowe problemy i sytuacje. Przez ten czas udało nam się rozpoznać wyzwania, z jakimi musimy się mierzyć przy przyjmowaniu osób napływających do nas z Ukrainy. Mamy zabezpieczone zaplecze rzeczowe na pierwszą pomoc dla nich. Teraz musimy pomyśleć o tym, co dalej, jakie działania i programy realizować, by wspierać naszych gości we wchodzeniu w zwykłe, codzienne życie w Polsce – mówi koordynator pomocy uchodźcom, Joanna Mackiewicz.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej gości w swoich ośrodkach niemal 200 uchodźców z Ukrainy. Część z nich już od poniedziałku rozpocznie naukę języka polskiego. Wszyscy otoczeni są opieką lekarską, od przyszłego tygodnia będą mogli korzystać ze wsparcia psychologa, otrzymali także niezbędną pomoc rzeczową.

– Szybkość reakcji na nasze ogłoszenie o zbiórce darów dla uchodźców z Ukrainy oraz hojność darczyńców przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki niezwykłemu wsparciu od mieszkańców naszego regionu, mogliśmy pomóc wszystkim, którzy trafili pod naszą opiekę – mówi ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Wierni Archidiecezji Warmińskiej hojnie włączyli się także w przeprowadzone w parafiach zbiórki do puszek.

– Zbiórki te przyniosły niemal 800 tysięcy złotych. Pieniądze zostały już przekazane Caritas Polska, która, w oparciu o rozpoznane potrzeby, będzie mogła je wykorzystać zarówno uchodźcom szukającym schronienia w Polsce, jak i tym, którzy pozostali w Ukrainie – podsumowuje tę akcję ks. Paweł Zięba.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej podejmuje kolejne wyzwania związane z koniecznością pomocy tym, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiej agresji, a którzy nadal pozostają w Ukrainie, włączając się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy”.

Akcja polega na przygotowywaniu przez polskie rodziny, wspólnoty, firmy paczek, które trafią bezpośrednio do osób potrzebujących wsparcia na Ukrainie. Na przygotowanych na tę okazję ulotkach znajduje się dokładna lista zakupów niezbędnych do przygotowania paczki. W każdej paczce znajdą się m.in. żywność, środki higieny, drobne środki opatrunkowe, żywność dla dzieci, świece i zapałki. Waga paczki nie powinna przekraczać 18 kilogramów, a wszystkie jej boki powinny być równe, żeby ułatwić jej transport.

– Najważniejsze, żeby paczka została zapakowana w solidny, gruby karton, który wytrzyma dużą wagę paczki i daleki transport. Niezmiernie ważne jest także, żeby nie było w nich ubrań czy innych rzeczy nie wymienionych na naszej liście, a zwłaszcza łatwopsującej się żywności oraz artykułów, których przewóz przez granicę jest nielegalny. Z drugiej strony zależy nam na tym, żeby w paczce znalazły się wszystkie wymienione na liście artykuły, w podanych tam ilościach, żeby paczki były możliwie jak najbardziej do siebie podobne. Zachęcamy także, by włożyć w te paczki „kawałeczek swojego serca”, dopisać dobre słowo, może dorzucić jakąś laurkę, niech to będzie paczka od przyjaciół dla przyjaciół – podkreśla Joanna Mackiewicz.

– Ta akcja organizowana jest nieco na wzór paczek, które starsze pokolenie pamięta z czasów PRL – pomocy z krajów Zachodu, która trafiała do polskich rodzin. Przewagą tej formy przekazywania pomocy jest to, że paczki są od razu gotowe do przekazania potrzebującym. W tradycyjnych transportach pomocy humanitarnej rzeczy są zwykle posortowane, porozdzielane na poszczególne kategorie, więc ich wydawanie wymaga stopniowego kompletowania paczek i pakietów. Tymczasem te paczki przyjdą gotowe, będzie je można bardzo szybko rozdać, co ułatwi niesienie pomocy w bardzo trudnych warunkach, które panują w tej chwili w Ukrainie – dodaje ks. Paweł Zięba.

– Przygotowane paczki można dostarczać do siedziby Caritas w Olsztynie oraz do lokalnych parafii, choć w tym przypadku lepiej upewnić się najpierw telefonicznie, czy dana parafia bierze udział w naszej akcji – informuje Joanna Mackiewicz.

W siedzibie Caritas Archidiecezji Warmińskiej można odebrać dedykowane akcji kartony oraz ulotki informacyjne z instrukcją przygotowania paczki i listą zakupów. Wszystkie informacje na temat akcji są także dostępne na stronie internetowej warmińskiej Caritas pod adresem www.olsztyn.caritas.pl/ukraina/paczka-dla-ukrainy.


Joanna Mackiewicz/Caritas Archidiecezji Warmińskiej

BRAK KOMENTARZY