Serce to coś co czyni wolontariat chrześcijański prawdziwym odbiciem Chrystusa – powiedział  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Stanisław Gądecki, podsumowując obrady CCEE. Głównymi tematami zebrania zatytułowanego „Duch solidarności w Europie” były: wolontariat i solidarność. Spotkanie zakończy Msza św. w niedzielę, 16 września, o godz. 10.00 w katedrze poznańskiej.

Solidarność to postawa duszy, sposób współodczuwania z innymi – mówił przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco w sobotę, podsumowując obrady CCEE. Podkreślił, że  Kościół, który działa w świecie, ale ma być nie ze świata, powinien zawsze pamiętać o tym, by przede wszystkim przyjmować rolę duszpasterzy. „My mamy przede wszystkim głosić Jezusa Chrystusa i formować sumienia” – powiedział.

Wiceprzewodniczący CCEE kard. Vincent Nichols zwrócił uwagę na przedstawiony podczas obrad raport o wolontariacie w Europie, z którego wynika, że Kościół katolicki jest na tym polu  najbardziej czynny spośród wszystkich instytucji. Podkreślił, że dzięki wolontariatowi uczymy się bezinteresowności i zaznaczył, że „wolontariat jest częścią dobrze funkcjonującego społeczeństwa”.

Serce to coś, co czyni wolontariat chrześcijański prawdziwym odbiciem Chrystusa w stosunku do nas – powiedział  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Stanisław Gądecki, podsumowując obrady CCEE. Nawiązując do omawianego raportu o wolontariacie podkreślił, że 100 mln wolontariuszy działa w Europie z inspiracji chrześcijańskiej. Mówiąc o wielu przestrzeniach, na których funkcjonuje wolontariat, dodał, że wolontariat katolicki jeśli jest pozbawiony modlitwy i formacji duchowej to przeradza się w wolontariat laicki.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) odbywa się w Poznaniu ze względu na rocznicę 100. rocznicy odzyskania rzez Polskę niepodległości i 1050-lecia pierwszego biskupstwa. Tematem trwających od 13 września obrad jest „Duch solidarności w Europie”. Spotkanie zakończy Msza św. w intencji Europy w niedzielę o godz. 10.00. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Stanisław Gądecki.

W poniedziałek, 17 września, o godz. 12.00 w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem kard. Bagnasco i abp. Gądeckiego, podsumowująca obrady. W czasie spotkania zostanie przedstawiony komunikat z zebrania.

BP KEP

 CCEE - Wspólne zdjęcie - 14 IX 2018 r.

CCEE - Konferencja kończąca - 15 IX 2018

>>Więcej zdjęć

>>Nagrania audio

BRAK KOMENTARZY