Pod hasłem „Do Maryi Niewiasty Eucharystii” w sobotę i niedzielę, 5-6 września, na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za plony, czyli Dożynki Jasnogórskie. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych w niedzielę, 6 września o godz. 11.00 przewodniczyć ma abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

„Serdecznie zapraszamy na Dożynki Jasnogórskie oraz Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników do Matki Bożej. W tym roku wspominamy 100-letnią rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i 100-letnią rocznicę Cudu nad Wisłą. Pragniemy, aby św. Jan Paweł II był dla nas wzorem zawierzenia Chrystusowi, przez ręce Maryi, osobistego życia, życia naszych rodzin, Ojczyzny i całego świata. Trwamy również w modlitewnym oczekiwaniu na beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Boga Miłosierdzia prosimy o ustanie pandemii koronawirusa” – piszą w zaproszeniu: bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy i ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Pielgrzymka Rolników rozpocznie się w sobotę, 5 września, Mszą św. o godz. 19.00 Mszy św. w jasnogórskiej bazylice. Następnie w Kaplicy Matki Bożej modlitwie apelowej przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po Apelu przewidziana jest Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach, a także czuwanie nocne z Mszą św. o północy.

Płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe przywiezione przez rolników z różnych części kraju zostaną poświęcone podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 w niedzielę, 6 września, pod przewodnictwem abpa Tadeusza Wojdy, metropolity białostockiego.

Eucharystię będzie transmitować Telewizja Polska w pr. 1 oraz Telewizja Polonia.

Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

*

Warto dodać, że Ogólnopolskim Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze tradycyjnie towarzyszyć będzie XXIX już Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku Wystawa ta jednak zmienia swoje miejsce i odbędzie się na terenie Klasztoru Jasnogórskiego – stoiska wystawiennicze zostaną ulokowane na terenie parkingów jasnogórskich, a nie jak w poprzednich latach w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy współudziale Miasta Częstochowy.

>Program

Biuro Prasowe Jasnej Góry

BRAK KOMENTARZY