Dyrektorzy katolickich ośrodków adopcyjnych spotkali się z abp. Gądeckim

27-01-2017
1345
Portrait of happy family laughing

Dyrektorzy dziewięciu katolickich ośrodków adopcyjnych spotkali się w czwartek z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Tematem spotkania w siedzibie episkopatu były aktualne sprawy związane z prowadzeniem ośrodków.

Podczas spotkania w Sekretariacie Episkopatu Polski przedstawiciele katolickich ośrodków adopcyjnych na ręce przewodniczącego KEP złożyli apel, by polscy hierarchowie częściej mówili o adopcji jako szansie dla drugiego człowieka. – Adopcja to szansa nie tylko dla małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci, ale dla to głównie szansa dla dzieci, które nie mają rodziców – wyjaśnia KAI Zofia Dłutek, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie.

Przedstawiciele kościelnych organizacji opowiedzieli również o problemach, z jakimi spotykają się ośrodki adopcyjne. Zwrócili również uwagę na zmiany w polskim ustawodawstwie dotyczące adopcji zagranicznych. Według wyjaśnień ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej prawo prowadzenia adopcji międzynarodowej w Polsce ma Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie oraz w Sosnowcu. Placówka sosnowiecka ma sfinalizować jedynie wskazane przez ministerstwo rozpoczęte procedury.

Dotychczas upoważnienie do takiej działalności miały trzy ośrodki adopcyjne, które przeprowadzały rokrocznie ok. 300 procedur. Jak mówi Zofia Dłutek z Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie, placówka przejmie sprawy prowadzone przez pozostałe ośrodki. Dyrektorka warszawskiego KOA zauważa, że zmiana podmiotów uprawnionych do adopcji zagranicznej była dużym zaskoczeniem. W procedurze adopcji zagranicznej uczestniczą jedynie dzieci dla których nie znaleziono rodzin w Polsce. Są to dzieci chore, starsze i wieloosobowe rodzeństwa.

Dyrektorzy wyrazili również chęć powołania stowarzyszenia katolickich ośrodków adopcyjnych, który reprezentowałby sprawy kościelnych placówek i pozwolił im mówić wspólnym głosem.

Katolickie ośrodki adopcyjne działają obecnie w dziewięciu diecezjach – w archidiecezji łódzkiej, częstochowskiej, szczecińsko-kamieńskiej i katowickiej oraz w diecezji radomskiej, toruńskiej, bydgoskiej, sosnowieckiej i warszawsko-praskiej.

mip / Warszawa (KAI)