Eksperci KEP po przyjęciu ustawy o in vitro: Dochodzi do niegodziwej próby uprzedmiotowienia ludzkich zarodków

26-06-2015

"Mamy do czynienia z klęską etyki w medycynie i w polityce" – piszą eksperci Episkopatu w oświadczeniu wydanym w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o leczeniu niepłodności. W ocenie eksperckiej katolik nie mógł odpowiedzialnie głosować za przyjęciem takiej wersji ustawy.

702

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP w wydanym dziś (26 czerwca) oświadczeniu podkreśla, że przyjęta ustawa dotycząca tzw. leczenia niepłodności niesie wiele negatywnych konsekwencji medycznych, etycznych, społecznych i prawnych. „Dochodzi do wielce niegodziwej próby uprzedmiotowienia ludzkich zarodków i nazywania ich „grupą komórek” oraz otwarcia drogi do masowego niszczenia poczętych istot ludzkich” – piszą eksperci episkopatu. Dodają, że ustawa ta „ostatecznie nie służy rodzinie, burząc podstawowe dla rozwoju dziecka więzi pochodzenia”. Przypominają też, że w świetle nauczania papieża Franciszka i jego najnowszej encykliki, in vitro należy ocenić jako „nieekologiczne i sprzeczne z zasadą sprawiedliwości międzypokoleniowej”.

DOKUMENT: Oświadczenie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w sprawie uchwalenia dnia 25 czerwca 2015 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o leczeniu niepłodności

Zobacz też:
Tekst encykliki Franciszka
Wcześniejsze wypowiedzi Episkopatu nt. in vitro
Oświadczenie KEP po głosowaniu Sejmu RP nad rządowym projektem ustawy „o leczeniu niepłodności”