Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę, 1 września, w Kościele Katolickim już po raz piąty obchodzony będzie Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Z tej okazji 31 sierpnia i 1 września w Asyżu, mieście św. Franciszka, będzie miała miejsce ogólnoświatowa, ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia.

W tym roku Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i Konferencja Kościołów Europejskich (CEC) wydały wspólne oświadczenie, w którym podkreślają odpowiedzialność za stworzenie i wzywają do modlitwy. “Korzystamy więc z tej okazji i jednoczymy się w modlitwie, aby ludzkość szanowała planetę. Z całego serca modlimy się za tych ludzi na świecie, którzy cierpią w wyniku szkód poniesionych przez środowisko spowodowanych egoizmem i zaniedbaniem. Sieć życia nie może być przerwana przez ludzką chciwość i obojętność wobec ludzi i całego stworzenia” – czytamy w komunikacie podpisanym przez kard. Angelo Bagnasco, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy, i ks. Christiana Kriegera, przewodniczącego Konferencji Kościołów Europejskich.

“Deklarujemy nasze zaangażowanie w stworzenie, które Bóg nam powierzył. Każda wspólnota chrześcijańska jest powołana do umacniania się i wzrastania we własnej misji poprzez konkretne działania i dobre uczynki inspirowane własną duchową tradycją. Dlatego też zachęcamy chrześcijan i każdą osobę dobrej woli do wykazania się własną odpowiedzialnością za stworzenie, do podejmowania konkretnych i mądrych działań, aby postępować jak dobrzy zarządcy oraz walczyć z nierównością poprzez ochronę różnorodności biologicznej” – podaje komunikat.

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia obchodzony jest w Kościele katolickim od 2015 roku. Został ustanowiony przez papieża Franciszka w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny. Modlitwa w Asyżu rozpocznie doroczną ogólnoświatową modlitwę i działania mające na celu ochronę Ziemi pod nazwą: Czas Stworzenia.

Czas Stworzenia będzie obchodzony na sześciu kontynentach. W Polsce wydarzenia z nim związane organizuje  m.in. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA).

BP KEP