(Polski) 10 lat Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej

17-12-2016
1796

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Dziękujemy dziś Panu Bogu, że daje nam poznanie słowa Bożego. Bez tego człowiek nie ma światła, które by go prowadziło choćby o krok” − powiedział abp Stanisław Gądecki do członków i sympatyków Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. z okazji 10. rocznicy inauguracji stowarzyszenia w archidiecezji poznańskiej.

Uroczysta Eucharystia była celebrowana w kaplicy pw. Zwiastowania Pańskiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przewodniczący KEP zaznaczył w homilii, że Pismo Święte, mimo wielu inicjatyw i wezwań do lektury, nadal nie zajmuje należnego miejsca w życiu chrześcijan. „Mimo wezwań do czytania Pisma Świętego, Biblia nadal nie zajmuje należnego miejsca w życiu. Ludzie zatracili pragnienie szukania odpowiedzi na pytanie, czego chce ode mnie Pan Bóg?” − stwierdził metropolita poznański.

Abp Gądecki zauważył, że aby odczytać Boże plany wobec nas i widzieć to, co tajemnicze, trzeba odkrywać Pismo Święte. Podkreślił, że dowartościowanie Biblii w życiu ma się przyczyniać do zrozumienia tego, że słowo Boże jest początkiem wszystkiego. „Im bardziej rozumiemy słowo Boże, tym bardziej jesteśmy zdumieni. Odkrywają się przed nami nowe światy” − zaznaczył metropolita poznański.

W rozmowie z KAI ks. dr Tomasz Siuda, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej, podkreślił, że głównym celem stowarzyszenia jest osobiste spotkanie człowieka ze słowem Bożym i apostolstwo słowa Bożego. „Najważniejsze są spotkania ze słowem Bożym, które przemienia nas, a jeżeli my zostaniemy przemienieni, ufamy, że będziemy promieniować tą Bożą energią na innych” − zaznaczył ks. dr Siuda.

Zauważył, że około tysiąca osób uczestniczyło w różnych etapach kursów formacji biblijnej, które Dzieło Biblijne organizuje w archidiecezji poznańskiej. „Niektórzy byli słuchaczami Podstawowego Kursu Formacji Biblijnej, a inni także pozostałych dwóch − Pogłębionego Kursu oraz Studium Historyczno-Filozoficznego” − dodał ks. moderator.

Przyznał, że cieszy go fakt, iż tworzy się pewne środowisko miłujące słowo Boże, a w wielu parafiach coraz dynamiczniej organizowane są tygodnie biblijne.

Wspominając o wyzwaniach stojących przed stowarzyszeniem, zwrócił uwagę na rekolekcje lectio divina. „W tym roku rozpoczęliśmy rekolekcje lectio divina we współpracy z Centrum Formacji Duchowej w Trzebini i chciałbym, żeby to się rozwinęło, by Poznań stał się miejscem, gdzie chętne osoby mogłyby z tego skorzystać” − stwierdził ks. dr Siuda. Rekolekcje lectio divina opierają się na pogłębionym, 4-stopnoiwym duchowym poznawania słowa Bożego. Przeżywane są na osobistej modlitwie słowem Bożym, w pełnym milczeniu, z indywidualnym towarzyszeniem kierownika duchowego.

„Słowo Boże kieruje naszym życiem, wskazuje drogę” − podkreśla Dorota Dominiak z parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa z Murowanej Gośliny, która od samego początku należy do Dzieła Biblijnego w archidiecezji poznańskiej. Przyznaje, że niezwykle ważne są dla niej relacje z Panem Bogiem, ponieważ ukończyła studia teologiczne również na etapie doktoranckim i przez wiele lat katechizowała dzieci i młodzież. „Obecnie jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego, bardzo chciałam zarazić dzieci bliskością ze słowem Bożym. Przekazuję najmłodszym, że nie jest ono tylko zapisane na kartach Biblii, ale że wchodzi w życie człowieka” − tłumaczy Dominiak.

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jest publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. W archidiecezji poznańskiej stowarzyszenie organizuje kursy formacji biblijnej: podstawowy, pogłębiony oraz studium historyczno-filozoficzne. Podczas kursów zainteresowani nabywają umiejętności interpretowania tekstu biblijnego oraz wykorzystania Pisma Świętego w duszpasterstwie i życiu duchowym. Dzieło Biblijne prowadzi też Szkołę Słowa Bożego dla Początkujących. Jej słuchacze uczą się prostych metod studium biblijnego, organizuje warsztaty biblijne, konkursy związane z Biblią, weekendowe rekolekcje w milczeniu w klimacie duchowości ignacjańskiej. W lipcu 2017 r. Szkoła Słowa Bożego zorganizuje Biblijną Oazę Modlitwy, podczas której ks. Adam Prozorowski poprowadzi studium tematyczne Księgi Micheasza.

W archidiecezji poznańskiej do stowarzyszenia należy 149 osób.

KAI

katechisci1katechisci2fot. br. R. Binkowski