Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Temat przewodni Zebrania Plenarnego w Kamieniu Śląskim związany jest z kolejnym etapem Synodu biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadając Zebranie Plenarne KEP, które odbędzie się w dniach 11-12 października br. w Kamieniu Śląskim.

Bp Miziński wyjaśnił, że zakończyła się faza krajowa Synodu o synodalności i rozpoczęła się faza kontynentalna. „Wierzymy, że kard. Grech podzieli się z nami doświadczeniami synodalności Kościoła na bazie syntez krajowych, które zostały przesłane w sierpniu br. do sekretariatu Synodu w Watykanie” – zaznaczył.

Sekretarz Generalny Episkopatu zauważył, że spotkanie z kard. Grechem poprzedzi sesja, podczas której biskupi będą analizować i podsumowywać etap krajowy procesu synodalnego w kontekście Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu. „Tej części będzie przewodniczył abp Adrian Galbas, który przybliży biskupom – tak jak uczynił to w sierpniu wobec biskupów diecezjalnych – przebieg fazy diecezjalnej Synodu i syntezę powstałą na etapie krajowym. Ponadto ks. dr Mirosław Tykfer podzieli się z biskupami refleksją na temat synodalności w Kościele w oparciu, nie tylko o nauczanie Soboru Watykańskiego II, ale także sukcesywne dokumenty, które zostały wydane przez papieży i Stolicę Apostolską” – podkreślił bp Miziński.

Odnosząc się do tematu synodalności, bp Miziński podkreślił, że – zgodnie z tym, co przypomina papież Franciszek – przynależy ona do natury Kościoła i jest sposobem jego istnienia i misji, w której uczestniczą wszyscy ochrzczeni. „Chodzi o to, aby mistyczne Ciało Chrystusa i różne członki, z różnymi powołaniami i różnymi stopniami odpowiedzialności, współpracowały jako jeden organizm, który sprawia, że Kościół jest żywy i daje świadectwo obecności Boga, który jest miłością pośród nas” – powiedział.

Kolejnym zagadnieniem, które zostanie podjęte podczas zebrania plenarnego biskupów będą m.in. pomoc uchodźcom w kontekście zarówno wojny w Ukrainie jak i w perspektywie obchodzonego niedawno Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. „Doświadczeniami pomocy braciom ze Wschodu podzielą się z nami bp Wiesław Szlachetka – przewodniczący Komisji Charytatywnej, bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki” – dodał bp Miziński.

Z kolei tematyką misji podzieli się z biskupami bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Bp Miziński zwrócił uwagę, że miejsce zebrania plenarnego warunkowane jest uroczystościami związanymi z 50-leciem powstania Diecezji Opolskiej. „Zebraniu towarzyszyć będą również przeżycia liturgiczne. Punktem kulminacyjnym będzie Msza św. celebrowana przez biskupów w Sanktuarium na Górze Św. Anny, pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, podczas gdy homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki”.

BP KEP

Obsługa medialna