Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

– Wszystkich Was zapraszam na uroczystość, poświęconą św. Stanisławowi. Niech nasza obecność będzie przejawem wiary, wielkiej miłości do Kościoła i Ojczyzny, a także okazją, by te wielkie sprawy, zarówno Kościoła, jak i Ojczyzny, przedstawić Panu Bogu za przyczyną św. Stanisława – mówi abp Marek Jędraszewski w specjalnym zaproszeniu opublikowanym na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej.

W Sali Okna Papieskiego krakowskiej kurii w poniedziałek, 6 maja, miała miejsce konferencja prasowa dotycząca organizacji dorocznej procesji ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika. Ze względu na remonty wierni przejdą inną trasą niż co roku.

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, ks. Ireneusz Okarmus, przedstawił planowany przebieg uroczystości. Procesja rozpocznie się 12 maja w niedzielę o 8.30 w Katedrze na Wawelu i przejdzie na Skałkę ulicami: Podzamcze, Bernardyńską, Bulwarami Wiślanymi, Dietla, Augustiańską i Skałeczną. Trasę przedstawiono na przygotowanej przez ks. Sebastiana Kowalczyka prezentacji multimedialnej.

Rzecznik prasowy Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, p. Bartosz Piłat, przypomniał, że ulica Bernardyńska i Skałeczna będą pozbawione możliwości parkowania. Pozostałe ulice zostaną zabezpieczone przez policję na czas przejścia procesji. W tym czasie, w godzinach około 9.00 – 9.30, zostanie również wstrzymany ruch pojazdów.

Archidiecezjalny ceremoniarz, ks. Paweł Baran, opowiedział o szczegółach liturgicznych procesji. Eucharystii będzie przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, który również wygłosi homilię. Za wystrój ołtarza odpowiedzialni są ojcowie paulini. Ceremoniarz podkreślił, że uroczystość ma charakter religijny. Rozpocznie ją bicie Dzwonu Zygmunt. Na początku procesji  niesiony będzie krzyż i świece, za którymi pójdą poszczególne delegacje i relikwie św. Stanisława, a także bł. Michała Giedroycia, beatyfikowanego w ubiegłym roku oraz innych świętych i błogosławionych.

>>LIST METROPOLITY KRAKOWSKIEGO

Tekst Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

NO COMMENTS