(Polski) 12 września – święcenia biskupie ks. dr. Grzegorza Olszowskiego

0
4575

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W środę, 12 września, w uroczystość Matki Bożej Piekarskiej, o godz. 12.00, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach ksiądz prałat Grzegorz Olszowski przyjmie z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca święcenia biskupie. Współkonsekratorami będą: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz metropolita katowicki senior abp Damian Zimoń.

Do udziału w uroczystości abp Wiktor Skworc zaprosił wiernych świeckich, osoby konsekrowane i duchowieństwo, zwłaszcza wiernych z parafii pochodzenia nominata – św. Wojciecha w Mikołowie i z parafii św. Antoniego z Padwy w Rybniku, w której do dnia ogłoszenia papieskiej nominacji pełnił urząd proboszcza. Zaproszenie skierował również do środowisk jego dotychczasowego posługiwania, w tym do Ruchu Światło-Życie i czcicieli Matki Bożej.

W komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji abp Skworc napisał m. in.: „Proszę całą archidiecezjalną wspólnotę o modlitwę w intencji Biskupa Nominata; prośmy dla niego o moc i światło Ducha Świętego, aby sprostał zadaniom, jakie Boża Opatrzność przed nim postawi. Posługę nowego biskupa zawierzamy opiece Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, a także świętych patronów, których nominat wpisał w swój herb biskupi: św. Grzegorza Wielkiego, św. Wojciecha i św. Antoniego z Padwy. Hasłem posługi nowego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji są słowa pochodzące z zakończenia hymnu o uniżeniu i wywyższeniu Jezusa z Listu św. Pawła do Filipian: Ku chwale Boga Ojca. Niech zatem cała pasterska posługa biskupa Grzegorza będzie wytrwałą realizacją obranych słów”.

Uroczystość będzie transmitowana w Radiu eM 107,6 FM.

***

Ks. Grzegorz Olszowski urodził się 15 lutego 1967 r. w Mikołowie. W latach 1989-1995 odbywał formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Świecenia kapłańskie przyjął 13 maja 1995 r.

W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii św. Jadwigi w Rybniku i diecezjalnym moderatorem ruchu Światło-Życie.

W 1998 r. podjął studia zaoczne na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), wydział zamiejscowy w Katowicach. W 2007 r. uzyskał doktorat z teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W latach 1999-2007 był sekretarzem i kapelanem abp. Damiana Zimonia.

W latach 2007-2012 był kanclerzem kurii diecezjalnej, a w latach 2012-2014 – wikariuszem generalnym archidiecezji katowickiej i moderatorem kurii.

W 2014 r. został proboszczem parafii św. Antoniego w Rybniku.

Od 2010 roku przysługuje mu tytuł kapelana Jego Świątobliwości.

Zna język niemiecki, a także włoski.

Zobacz też: >>Komunikat Nuncjatury

Za: www.archidiecezjakatowicka.pl

 

NO COMMENTS